Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MS: Projekt ustawy usprawniającej postępowania w sprawach frankowych – pierwszy krok w kierunku zdecydowanego usprawnienia pracy sądów (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MS: Projekt ustawy usprawniającej postępowania w sprawach frankowych – pierwszy krok w kierunku zdecydowanego usprawnienia pracy sądów (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwość ogłasza, że projekt ustawy usprawniającej postępowania w sprawach frankowych został dodany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Celem nowych przepisów jest ułatwienie i przyspieszenie postępowań w sprawach frankowych, co ma także zmniejszyć obciążenie sądów i skrócić czas trwania innych postępowań.

Zgodnie z nowym projektem, klienci, którzy pozwały banki, nie będą musieli składać wniosków o zabezpieczenie, takie jak zawieszenie spłaty rat – wstrzymanie płatności rat będzie automatycznie stosowane zgodnie z prawem.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada rewolucyjne zmiany, które mają zwiększyć efektywność dochodzenia roszczeń i skrócić czas oczekiwania na rozstrzygnięcia. Ustawa ma korzystać wszystkim użytkownikom wymiaru sprawiedliwości, nie tylko kredytobiorcom frankowym, poprzez zmniejszenie zaległości wynikających z napływu spraw frankowych.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podkreśla, że nowe przepisy umożliwią szybsze rozpoznanie spraw, niezależnie od ich charakteru, co pozwoli obywatelom liczyć na sprawiedliwe rozstrzygnięcia.

W uzasadnieniu projektu zostało wyjaśnione, że kluczowe elementy zawarte w projekcie obejmują ułatwienia proceduralne oraz instrumenty mające na celu efektywne rozstrzyganie sporów.

Ministerstwo planuje wprowadzić te zmiany, które obejmują:

– Wstrzymanie obowiązku spłaty rat przez konsumenta po złożeniu pozwu bankowi (eliminując konieczność rozpoznawania wniosków o zabezpieczenie).

– Rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.

– Możliwość przesłuchiwania stron na piśmie oraz brak ograniczeń w przesłuchiwaniu świadków podczas zdalnych posiedzeń sądowych.

– Likwidację ograniczeń temporalnych (zniesienie limitu czasowego) w odniesieniu do zarzutu potrącenia.

– Umożliwienie zgłoszenia wniosku o rozliczenie roszczenia wzajemnego w jednym postępowaniu sądowym, tak aby sąd mógł rozliczyć wzajemne roszczenia stron wynikające z nieważności umowy, co wyeliminuje konieczność wszczynania drugiego, odrębnego postępowania.

Referendarze sądowi otrzymają kompetencje do umarzania postępowań w razie cofnięcia pozwu czy apelacji, co ma odciążyć sędziów.

Orzekanie w sprawach frankowych w drugiej instancji będzie rozszerzone na skład jednego sędziego.

Projekt ustawy wprowadza zachęty do zawierania ugód poza sądem, w tym korzyści fiskalne dla stron rezygnujących z dalszego prowadzenia sporu sądowego.

Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumenta, podkreśla znaczenie proponowania ugód przez banki na każdym etapie postępowania, zaznaczając, że ugoda musi być dobrowolna i korzystna dla obu stron.

Nowe przepisy mają na celu poprawę procedur dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich oraz promowanie rozwiązywania sporów między konsumentami a instytucjami finansowymi drogą polubowną. Projekt ustawy ma zostać przyjęty w drugim kwartale bieżącego roku.

Wszystkie komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Za treść komunikatu odpowiada nadawca, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, art. 42 ust. 2. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version