Polityka i społeczeństwo

KPRM: `Bałtycka Warta` – nowa misja NATO (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza, że NATO wzmocniło ochronę Bałtyku, co zostało potwierdzone podczas udziału Premiera Donalda Tuska w Baltic Sea NATO Allies Summit w Helsinkach. Szczyt został zorganizowany przez Prezydenta Finlandii, Premiera Estonii i Sekretarza Generalnego NATO. Premier Tusk podkreślił gotowość do podejmowania twardych decyzji w przypadku naruszenia bezpieczeństwa Bałtyku. Podczas szczytu postanowiono o dodatkowej ochronie NATO dla Bałtyku przez 90 dni, z opcją przedłużenia, oraz podpisano wspólne oświadczenie potępiające sabotaż i działalność rosyjskiej „floty cieni”.

Decyzja o wzmocnieniu ochrony Bałtyku przez NATO została podjęta podczas udziału Premiera Donalda Tuska w Baltic Sea NATO Allies Summit w Helsinkach. Szczyt, zwołany przez Prezydenta Finlandii, Premiera Estonii i Sekretarza Generalnego NATO, zaowocował podpisaniem wspólnego oświadczenia potępiającego sabotaż i działalność rosyjskiej „floty cieni”. Premier Tusk wyraził gotowość do podjęcia twardych decyzji w przypadku naruszenia bezpieczeństwa Bałtyku, co zostało poparte decyzją o objęciu Bałtyku dodatkową ochroną NATO przez 90 dni, z możliwością przedłużenia.

Wzmocniona kontrola Bałtyku – projekt „Bałtycka Warta”

Premier podkreślił, że od 27 listopada 2024 r. Polska proponuje zwiększenie kontroli na Bałtyku, wzorując się na systemie „Air Policing” NATO. Rosyjskie i chińskie statki oraz akty sabotażu na podwodnych instalacjach energetycznych wymagają wzmocnionej kontroli militarnej w ramach „Navy Policing”. W odpowiedzi na nasze wezwanie, NATO ma uruchomić misję „Bałtycka Warta”.

Po szczycie w Helsinkach Donald Tusk oświadczył, że pierwszy kluczowy krok, na który naciskał, został zrealizowany. NATO zintensyfikuje swoją obecność na Morzu Bałtyckim, co będzie coraz bardziej zauważalne. Działania prawne i wojskowe, mające na celu przeciwdziałanie aktom sabotażu, zostały uznane za wspólne zadanie wszystkich sojuszników.

Państwa regionu Bałtyku zgłaszają prośbę o przedłużenie ochrony NATO na 90 dni, aby zapewnić stałą i efektywną kontrolę bezpieczeństwa obszaru.

Określana jako „flota cieni”, Rosja unika sankcji związanych z agresją na Ukrainę, korzystając z podejrzanych rejestracji statków, które nie zawsze spełniają standardy ekologiczne.

Te tzw. „flota cieni” to statki rejestrowane w sposób budzący wątpliwości, wykorzystywane przez Rosję do unikania sankcji związanych z agresją na Ukrainę i często nie spełniające obowiązujących norm ekologicznych.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że wszyscy uczestnicy spotkania, włącznie z Sekretarzem Generalnym NATO, uzgodnili konieczność ochrony zarówno wód terytorialnych, jak i otwartego morza. Dodatkowo, omówiono możliwość kontrolowania statków na środku Bałtyku, co podkreśla wagę wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

W wyniku agresywnych działań, których celem było sprowokowanie interwencji państw, został zniszczony światłowód łączący Finlandię i Szwecję. Ostatnio Estonia stała się ofiarą rosyjskich prób destabilizacji.

Donald Tusk zauważył, że metody używane w tych działaniach, takie jak holowanie kotwicy czy niszczenie światłowodów, są prymitywne, ale skuteczne.

Finlandia stanowczo zareagowała na dokonane szkody na infrastrukturze podwodnej, zatrzymując statek, aresztując załogę i doprowadzając do wyjaśnienia, kto odpowiada za akty dywersji. Szef polskiego rządu podkreślił, że gdyby taka sytuacja miała miejsce na polskich wodach terytorialnych, nasza reakcja byłaby równie zdecydowana.

Bezpieczeństwo na skalę lokalną i globalną

W trakcie spotkania w Helsinkach Premier Tusk omówił kwestie bezpieczeństwa z Prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, Premierem Estonii Kristenem Michalem, sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Henną Virkkunen oraz liderami państw bałtyckich i nordyckich. Omawiane były zarówno kwestie regionalne, jak i globalne, włącznie z Grenlandią i Kanadą.

Donald Tusk wyraził przekonanie, że w Europie politycznie dominować będą ci, którzy uznają utrzymanie NATO i relacji transatlantyckich za priorytetowe.

Spotkanie państw NATO nad Bałtykiem w Helsinkach jest wyrazem ich zdecydowania w dążeniu do stabilnej i bezpiecznej przyszłości regionu, a także stanowi wyraz sprzeciwu wobec działań Federacji Rosyjskiej.

Donald Tusk podkreślił, że Europa powinna dążyć do większego zjednoczenia, a nie jego osłabienia. Podmioty polityczne w UE powinny okazywać solidarność nie tylko wobec Ukrainy, ale w każdej krytycznej sytuacji, wspierając się nawzajem jako państwa narodowe.

Naszym celem jest skuteczne zniechęcenie osób zarabiających na niszczeniu infrastruktury poprzez twardą postawę wszystkich państw w regionie. Przywódcy zobowiązali się do opracowania specjalnego porozumienia w sprawie ochrony infrastruktury krytycznej.

Bałtyk silny i zjednoczony – wspólne oświadczenie

Podczas spotkania w Helsinkach liderzy podpisali wspólne oświadczenie.

Główne ustalenia:

– Potępienie sabotażu: Przywódcy potępili akty sabotażu i zobowiązali się do ich przeciwdziałania, zapowiadając zdecydowaną reakcję na wszelkie próby uszkodzenia infrastruktury.

– Działania NATO: Ogłoszenie inicjatywy NATO „Baltic Sentry” w celu zwiększenia czujności oraz aktywację Dowództwa Task Force-Baltic w Rostocku do koordynacji działań w regionie.

– Współpraca regionalna i z sektorem prywatnym: Współpraca z sektorem prywatnym oraz rozwój technologii monitorujących, a także wymianę informacji i najlepszych praktyk.

– Reakcja na zagrożenia związane z Rosją: Państwa potępiły działania rosyjskiej „floty cieni”, która zagraża infrastrukturze i środowisku, wspiera wojnę w Ukrainie oraz omija sankcje. Przywódcy zapowiedzieli wzmożone inspekcje, narzędzia śledzące oraz nowe sankcje.

Wzmocnienie odporności: Liderzy postanowili zmodernizować infrastrukturę, wzmocnić bezpieczeństwo sieci energetycznych i komunikacyjnych oraz rozwijać zdolności naprawcze i monitorowanie.

Koordynacja NATO-UE: Podkreślono potrzebę ściślejszej współpracy NATO i UE, w tym działań na rzecz ochrony infrastruktury i przeciwdziałania zagrożeniom globalnym.

Materiały: Zdjęcia dostępne na: https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72177720323187569/ oraz wideorelacja na: https://www.youtube.com/watch?v=2yfXqAaBPrg&t=41s.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM