Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MC: mDowód i e-dowód andndash; poznaj ich zalety i funkcje (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MC: mDowód i e-dowód andndash; poznaj ich zalety i funkcje (komunikat)

– Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza:

Dzisiaj dokumenty tożsamości łączą cechy tradycyjnego dokumentu i elektronicznego środka identyfikacji. Przykładem takiego rozwiązania jest e-dowód, czyli plastikowy dowód osobisty z dodatkową warstwą elektroniczną. Natomiast w aplikacji mObywatel dostępny jest w pełni cyfrowy mDowód. Warto zapoznać się z sytuacjami, w których przyda się mDowód, a kiedy lepszy będzie e-dowód.

„Dziś dokumenty to już nie tylko plastikowe karty, którymi się legitymujemy, ale przede wszystkim brama do cyfrowych usług dla obywatela” – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. E-dowód zawiera chip umożliwiający identyfikację w kanałach online oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów. Dodatkowo obywatele mają do dyspozycji mDowód w aplikacji mObywatel, który pozwala wygodnie się legitymować przy użyciu telefonu. Obydwa te dokumenty znacząco ułatwiają codzienne życie Polaków.

Co to jest e-dowód?

E-dowód to nowoczesna forma dowodu osobistego, wyposażona w chip przechowujący dane posiadacza w postaci elektronicznej oraz umożliwiający wgranie certyfikatów. Dlatego też nazwa „e-dowód” pochodzi od warstwy elektronicznej, którą posiada.

Warstwa elektroniczna dokumentu umożliwia przechowywanie danych właściciela dowodu, w tym zdjęcia biometrycznego i odcisków palców od listopada 2021. Dodatkowo, może zawierać aż 4 rodzaje certyfikatów, które umożliwiają korzystanie z usług administracji publicznej w Internecie. Aby lepiej zrozumieć funkcje e-dowodu, warto bliżej przyjrzeć się certyfikatom i ich możliwościom.

Certyfikaty w e-dowodzie – ich znaczenie i funkcje

Warstwa elektroniczna e-dowodu może zawierać 4 różne certyfikaty. Trzy z nich można bezpłatnie otrzymać w urzędzie, a czwarty można zakupić od wybranego dostawcy komercyjnego.

Poniżej przedstawiamy certyfikaty, które można znaleźć w e-dowodzie oraz ich funkcje:

– Certyfikat obecności jest automatycznie umieszczany w każdym e-dowodzie i nie wymaga kodu PIN. Można go użyć do potwierdzenia obecności w konkretnym miejscu i czasie, np. w sejmie RP.

– Drugi to certyfikat identyfikacji i uwierzytelniania, niezbędny do potwierdzania tożsamości online, np. podczas składania wniosku o profil zaufany lub korzystania z usług online. Aby go aktywować, trzeba samodzielnie nadać 4-cyfrowy kod PIN w czasie odbioru e-dowodu i aktywacji jego warstwy elektronicznej.

– Trzeci to certyfikat podpisu osobistego, który należy zawnioskować podczas składania wniosku o e-dowód. Nie można go dodać do dokumentu elektronicznego w późniejszym czasie. Ten certyfikat umożliwia składanie podpisu osobistego za pomocą e-dowodu i wymaga ustalenia przez posiadacza 6-cyfrowego kodu PIN (tzw. PIN2) podczas odbioru dokumentu oraz aktywacji warstwy elektronicznej e-dowodu.

Obecnie czwarty certyfikat podpisu kwalifikowanego nie jest już bezpłatny i można go zakupić od dostawcy komercyjnego, aby wgrać do e-dowodu. Narodowy Bank Polski prowadzi listę firm oferujących certyfikat podpisu kwalifikowanego, definiując dostawców usług zaufania, od których można nabyć podpis kwalifikowany i wgrać go do e-dowodu.

Nie tylko to sprawia, że ten dokument ma wiele zalet:

Dzięki warstwie elektronicznej umożliwia on szybszą odprawę na lotniskach, które oferują bramki automatyczne. Zdjęcie biometryczne pozwala skorzystać z e-dowodu i skierować twarz do kamery, co eliminuje konieczność kontaktu z personelem lotniskowym w celu odprawy dzięki aplikacji ICAO w warstwie elektronicznej e-dowodu.

Jeżeli e-dowód się zagubi, można go zawiesić na maksymalnie 14 dni. W tym czasie nie będzie możliwości wykorzystania go przez niepowołane osoby, chociaż nie utraci on swojej ważności. Po odnalezieniu dokumentu, należy cofnąć zawieszenie, w przeciwnym razie po upływie 14 dni zostanie on unieważniony urzędowo.

E-dowód korzysta z technologii NFC, umożliwiając bezstykową komunikację. Jest to ta sama technologia, którą wykorzystuje się do płatności zbliżeniowych telefonem.

Aby dowiedzieć się więcej o e-dowodzie, warto odwiedzić stronę https://www.gov.pl/web/e-dowod.

mDowód, czyli mobilny dokument tożsamości, jest w pełni cyfrowym odpowiednikiem dowodu osobistego.

Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą korzystać z mDowodu do potwierdzania tożsamości, z wyjątkiem przekraczania granicy państwa i składania wniosków o dowód osobisty, które wciąż wymagają fizycznego dokumentu.

Nowości dotyczące mDowodu:

– Każdy mDowód posiada swoją unikalną serię, numer oraz datę ważności.

– Jest to cyfrowy dokument tożsamości, który jest akceptowany na terenie Polski, na przykład w urzędach, bankach, czy sądach.

– Autentyczność mDowodu można zweryfikować za pomocą hologramu zmieniającego kolor, falującej flagi RP oraz zgodności godziny wyświetlanej z urządzeniem, na którym jest prezentowany.

– mDowód działa również w trybie offline, co oznacza, że można go pokazać na urządzeniu mobilnym, nawet bez dostępu do Internetu.

– Istnieje również możliwość wygenerowania kodu QR mDowodu do zeskanowania podczas załatwiania formalności.

– Certyfikat mDowodu musi być odnawiany raz w roku.

– Warto zaznaczyć, że mDowód nie zastępuje fizycznego dowodu osobistego ani nie jest jego elektroniczną wersją. Każda osoba pełnoletnia posiadająca polskie obywatelstwo i zamieszkująca w Polsce nadal musi mieć fizyczny dowód osobisty wydany przez urząd. Natomiast posiadanie mDowodu jest całkowicie dobrowolne.

Aby dowiedzieć się więcej o mDowodzie, odwiedź stronę mObywatela.

UWAGA: Komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę i nie są poddawane zmianom przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prasowej. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version