Polityka i społeczeństwo

MF: 13. edycja konkursu Podatkowi Liderzy (komunikat)

Ministerstwo Finansów ogłasza trzynastą edycję konkursu „Podatkowi Liderzy” z tematem „Uszczelnianie systemu podatkowego”.

Uczestnicy mają czas do 7 lutego 2025 r. na przedstawienie swoich prac w formie esejów dotyczących walki z szarą strefą w polskiej gospodarce i ograniczenia luki VAT.

Do udziału w konkursie zachęcamy studentów i absolwentów kierunków takich jak: ekonomia i finanse, nauki prawne, matematyka lub informatyka.

Laureatów czeka 10 płatnych staży w Ministerstwie Finansów.

Zwalczanie szarej strefy pozostaje kluczowym wyzwaniem polskiego systemu podatkowego, dlatego stanowi priorytet w obecnie prowadzonych działaniach Ministerstwa Finansów. Współpracujemy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, aby wypracować ogólnorządowe podejście do tego problemu i poprawić koordynację działań administracji rządowej w Polsce.

W trakcie trzynastej edycji konkursu, uczestnicy będą mieli za zadanie napisać eseje na jeden z dwóch tematów:

Temat A: Luka VAT w Polsce w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej

Temat B: Wpływ szarej strefy na gospodarkę i metody jej ograniczania w Polsce

Uczestnicy będą mieli swobodę wyboru jednego z tych tematów.

Ograniczanie luki podatkowej przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności gospodarki krajowej, a także wspiera uczciwych podatników, którzy swoje podatki płacą w Polsce. Równoczesne wyrównywanie szans dla przedsiębiorstw pozwala im skupić się na działaniach prowadzących do zwiększenia efektywności, co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia roli polskich firm na rynkach międzynarodowych i pośrednio zwiększyć przyszłe wpływy podatkowe.

– powiedział Tomasz Tratkiewicz, Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług.

Obecność szarej strefy ma wiele negatywnych skutków, takich jak zmniejszenie dochodów państwa i samorządów, narażenie konsumentów na niskiej jakości produkty i usługi, oraz ograniczenie praw pracowników zatrudnionych na czarno. Według Głównego Urzędu Statystycznego udział szarej strefy w polskiej gospodarce jest nadal znaczący, chociaż obserwuje się jego stopniowy spadek.

Uczestnicy konkursu będą mieli możliwość wpłynięcia na propozycje działań, jakie Ministerstwo Finansów może podjąć w obszarze pomiaru i ograniczania luki w podatkach oraz szarej strefy. Konkurs będzie skupiał się na pomiarze wielkości szarej strefy i luki w podatkach, proponowanych działaniach uszczelniających system podatkowy w Polsce oraz inspiracjach z innych krajów. Dodatkowo, uczestnicy będą zastanawiać się nad rolą współpracy międzyresortowej w ograniczaniu unikania i uchylania się od opodatkowania.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą pracę pisemną. Tematami prac mogą być m.in. Luka VAT w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej oraz Wpływ szarej strefy na gospodarkę i sposoby jej ograniczania w Polsce. Termin składania prac upływa 7 lutego 2025 r. Zachęcamy do skorzystania z formularza zgłoszeniowego.

Prosimy zwrócić uwagę, że praca pisemna nie może przekroczyć czterech stron formatu A4, czcionka 12.

Aby zgłosić swoją kandydaturę, prosimy o dołączenie CV oraz kopii dokumentu potwierdzającego status studenta/absolwenta na kierunku z dyscyplin naukowych: ekonomia i finanse, nauki prawne, matematyka lub informatyka (np. zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta lub skan dyplomu ukończenia studiów).

Nagrody dla zwycięzców

Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody, w tym płatny staż w Wydziałach Analiz Ekonomicznych Departamentu Podatku od Towarów i Usług. Staż obejmuje szereg zadań związanych z analizą luki podatkowej oraz współpracę z różnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, takimi jak OECD czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Zadania stażystów obejmują m.in. badanie wielkości szarej strefy w gospodarce krajowej, luki w podatkach VAT, CIT, PIT oraz akcyzie, opracowanie danych dotyczących wielkości luki podatkowej, formułowanie wniosków płynących z pomiaru luki podatkowej oraz opracowanie rekomendacji działań w odniesieniu do problemu nieprzestrzegania obowiązków podatkowych.

Stażystom oferujemy także współdziałanie z organami administracji rządowej, urzędami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi, w szczególności z OECD oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym, organami i jednostkami samorządu terytorialnego oraz partnerami społecznymi.

Stażyści mają możliwość uczestnictwa w wybranych kursach i szkoleniach organizowanych przez Ministerstwo Finansów.

Ze względu na interdyscyplinarny charakter prac prowadzonych przez Wydziały Analiz Ekonomicznych, oferują one interesujące wyzwania dla osób zainteresowanych ekonomią, prawem oraz analizą danych.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym regulamin, harmonogram i wzór CV, znajdziesz na stronie internetowej Podatkowi Liderzy.

UWAGA: PAP publikuje komunikaty w serwisie bez wprowadzania zmian w treści, zgodnie z dostarczoną formą. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl