Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że Polska będzie obecna na targach Grüne Woche, które są już tradycją. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że większość polskiego eksportu spożywczego trafia do Niemiec, dlatego udział w tym wydarzeniu jest tak istotny.
Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Zielonego Tygodnia w Berlinie, szef polskiego resortu rolnictwa zaznaczył, że Polska nie mogłaby zabraknąć na tej jednej z największych światowych wystaw żywności, rolnictwa i ogrodnictwa.
Podczas pierwszego dnia targów odbył się oficjalny obchód ekspozycji, w tym polskiego stoiska, przez Ministra Wyżywienia i Rolnictwa RFN. Minister Siekierski przeprowadził także rozmowy dwustronne, a nasi produktów zostały zaprezentowane na stoisku Polska smakuje (Polen schmeckt).
Podczas przerwy między spotkaniami minister Czesław Siekierski, pełniący funkcję szefa polskiej delegacji na targach, odwiedza stoiska, nawiązuje rozmowy z polskimi wystawcami oraz przedstawicielami różnych regionów.
Rozpoczęcie targów z udziałem polskich i zagranicznych dignitarzy
Oficjalne otwarcie targów poprowadzili minister wyżywienia i rolnictwa RFN Cem Ozdemir, komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen oraz burmistrz Berlina Kai Wegner. Podczas uroczystości nasi goście mieli okazję spróbować polskich specjałów przygotowanych przez polskich szefów kuchni.
Minister Siekierski podkreślił, że Polska jest znaczącym producentem i eksporterem żywności, z wartością eksportu produktów spożywczych wynoszącą około 52 mld euro w 2023 roku. Udział w targach żywności stanowi doskonałą promocję polskich produktów i wspomaga utrzymanie tendencji wzrostowej w zakresie eksportu – dodał.
Stoisko Polskie
Na stoisku zorganizowanym przez KOWR, przedsiębiorcy branży spożywczej prezentują swoją ofertę na powierzchni 184 metrów kwadratowych.
Zwiedzający targi w Berlinie mogą spróbować różnorodnych polskich produktów, takich jak twarogi, sery, maślanki, kefiry, ryby i przetwory rybne, zupy na zakwasie (żur, chrzanówka, barszcz biały i czerwony), produkty pszczele, batony i przekąski z suszonych owoców i orzechów, suszone owoce i warzywa, owoce w czekoladzie, pierogi oraz piwa niepasteryzowane.
Na polskim stoisku można znaleźć również Koło Gospodyń Wiejskich, które triumfowało w finałowej rundzie IX edycji konkursu kulinarnego Bitwa Regionów – KGW Feniks Noskowo-Radomice-Strzyżewo z województwa wielkopolskiego.
Podczas codziennych targów na polskim stoisku odbywają się degustacje i pokazy kulinarne prowadzone przez polskich szefów kuchni, którzy prezentują zwiedzającym zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne dania kuchni polskiej.
Minister Siekierski wyraził swoje zadowolenie z ciepłego przyjęcia, jakie spotkał nasze stoisko. Zauważył również ogromne zainteresowanie zwiedzających polskimi produktami.
Internationale Grüne Woche to coroczna międzynarodowa wystawa gospodarki żywnościowej, rolnictwa i ogrodnictwa, która odbywa się w styczniu w berlińskich halach Messe Berlin. Od 1926 roku targi przyciągają tysiące zwiedzających z całego świata, a w 2025 roku odbędzie się ich 89. edycja, trwająca od 17 do 26 stycznia.
Światowe wydarzenie gromadzi co roku około pół miliona zwiedzających, którzy mogą spróbować różnorodnych napojów, przysmaków i potraw z całego świata.
Wystawcy z całego globu prezentują tutaj żywność, szczególnie skupiając się na produktach organicznych i regionalnych, a także oferują zaopatrzenie dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa, sprzęt kuchenny, wyposażenie ogrodów oraz produkty związane z rozwojem obszarów wiejskich.
Podczas Targów, istnieje możliwość spotkania się z innymi osobami oraz wymiany wiedzy i kontaktów. Zielony Tydzień skupia się na kwestiach społecznych, takich jak ochrona klimatu, gospodarka o obiegu zamkniętym, ochrona zasobów i zrównoważone użytkowanie gruntów.
Podczas corocznych targów Grune Woche odbywa się Globalne Forum Żywności i Rolnictwa (GFFA), które gromadzi kilkudziesięciu ministrów gospodarki, środowiska, rolnictwa i rozwoju z różnych krajów na całym świecie.
Przekazujemy komunikaty publikowane w serwisie PAP w formie oryginalnej, bez żadnych zmian redakcyjnych. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl