Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło nową nowelizację ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych, które mają na celu zwiększenie przejrzystości procedur delegowania sędziów do orzekania w innych sądach. Propozycje przepisów zostały przyjęte na dzisiejszej Radzie Ministrów i mają na celu zapewnienie sprawiedliwego oraz jawnego rozpoznania sprawy przez niezależny sąd.
Nowe przepisy Ministerstwa Sprawiedliwości mają na celu zapewnienie, że delegowanie sędziów do orzekania w innych sądach będzie przejrzyste i sprawiedliwe. Propozycje przepisów, które zostały przyjęte na dzisiejszej Radzie Ministrów, mają na celu zwiększenie gwarancji sprawiedliwego i jawnego rozpoznania sprawy przez niezależny sąd.
Nowy projekt ustawy ma na celu zharmonizowanie polskich przepisów z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zmiany mają dotyczyć modelu tzw. delegacji orzeczniczych, które regulują pracę sędziów delegowanych do pracy w innym sądzie.
Nowa ustawa precyzuje warunki delegowania sędziów do innych sądów. Po wejściu w życie przepisów, Minister Sprawiedliwości będzie zobowiązany do przeprowadzenia analizy obciążenia pracą sędziów i asesorów sądu oraz pionu orzecznictwa, do którego mają być delegowani. Analiza będzie polegała na porównaniu obciążenia pracą sądu, do którego sędzia ma być delegowany, z obciążeniem pracą innych jednostek, zwłaszcza sąsiednich sądów tej samej instancji. W analizie będą również uwzględniane aktualne warunki funkcjonowania sądów, takie jak liczba wolnych etatów sędziowskich i asesorskich, długotrwałe nieobecności oraz planowane przejścia w stan spoczynku. Te czynniki mogą przemawiać za koniecznością wzmocnienia danego sądu, albo też wskażą, że delegowanie sędziów jest nieuzasadnione.
Nowa ustawa określa kryteria wyboru kandydatów do delegowania przez Ministra Sprawiedliwości. W procesie wyboru brane są pod uwagę m.in. wpływ delegowania sędziego na działanie sądu, jego efektywność oraz dorobek zawodowy.
Zgodnie z nowymi przepisami, Minister Sprawiedliwości będzie zobowiązany do publikowania informacji dotyczących delegowania, odwoływania lub ustępowania sędziów z ich obowiązków w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Nowe rozwiązanie ma na celu wprowadzenie przejrzystej polityki kadrowej w sądownictwie oraz zapewnienie łatwego dostępu do informacji o zmianach personalnych związanych z delegacjami sędziów.
Planowane są nowe zasady dotyczące przyznawania dodatków do wynagrodzenia za delegowanie.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl