Konkurs dla uczniów, studentów i nauczycieli.
Z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Grandparents. Grand stories. Najbliższe historie z czasów II wojny światowej”. Konkurs jest otwarty dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz nauczycieli.
Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do zgłębiania historii II wojny światowej poprzez odkrywanie rodzinnych i lokalnych opowieści oraz bezpośrednich relacji świadków tamtych wydarzeń. Ważnym elementem jest promocja dialogu międzypokoleniowego, który pozwala młodszym pokoleniom czerpać z doświadczeń osób, które pamiętają wojnę.
To unikalna okazja, by usłyszeć autentyczne wspomnienia, które mogą wkrótce zniknąć z naszego życia. Dzięki rozmowom z bliskimi i poznawaniu lokalnych historii utrwalamy pamięć i budujemy mosty między przeszłością a teraźniejszością, dając młodym pokoleniom kontakt z żywą historią, która kształtuje ich tożsamość i świadomość społeczną.
Zobacz poruszający spot „Grandparents, grand stories” towarzyszący konkursowi, w którym występuje znakomity aktor Włodzimierz Press: https://youtu.be/-d1EEelIUTU
Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać prace w jednej z czterech kategorii:
– Praca pisemna, obejmująca wspomnienia, wywiady lub opisy pamiątek rodzinnych związanych z II wojną światową;
– Fotografia, przedstawiająca pamiątki, miejsca lub portrety związane z II wojną światową;
– Materiał audiowizualny, w tym nagrania, animacje lub filmy;
– Scenariusz lekcji, stanowiący 45-minutowy plan zajęć edukacyjnych poświęconych historii lokalnej i rodzinnej z okresu II wojny światowej.
Zgłoszenia należy przesłać drogą mailową na adres: grand-stories@enrs.eu do 15 marca 2025 r. o godz. 23:59. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 kwietnia 2025 r.
Osoby wygrywające konkurs mogą liczyć na atrakcyjne nagrody, w tym główną nagrodę w wysokości 1000 euro, publikację swoich prac na stronie internetowej www.enrs.eu oraz promocję w mediach społecznościowych. Dodatkowo, udział w konkursie może otworzyć drogę do dalszej współpracy i udziału w projektach organizowanych przez ENRS.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i podzielenia się historiami, które warto zapamiętać.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność to międzynarodowy projekt, który ma na celu badanie, dokumentowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania, zwłaszcza w okresie dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry, a w jej gremiach doradczych zasiadają także przedstawiciele Albanii, Austrii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy i Gruzji. Więcej informacji na stronie www.enrs.eu.
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl