Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRiRW: Wiosenne nawożenie azotem andndash; zasady (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Wiosenne nawożenie azotem andndash; zasady (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o zasadach stosowania nawozów zawierających azot, określonych w programie azotanowym obowiązującym od 2023 r. Zgodnie z programem, elastyczne stosowanie nawozów zawierających azot jest dozwolone w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego, pod warunkiem wystąpienia odpowiednich warunków pogodowych.

Właściwe określenie czasu stosowania nawozów azotowych ma kluczowe znaczenie dla efektywnego wykorzystania składników przez rośliny oraz dla minimalizacji zanieczyszczenia środowiska, w tym wód, nadmiarem składników odżywczych.

Nowe możliwości stosowania nawozów wiosną:

Od 2023 roku obowiązywać będzie program azotanowy, który umożliwi elastyczne stosowanie nawozów azotowych w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego, pod warunkiem odpowiednich warunków pogodowych.

Jeśli przez kolejne 5 dni średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3 st. C, istnieje możliwość nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, wieloletnich upraw oraz trwałych użytków zielonych.

Przez kolejne 5 dni temperatura powietrza będzie utrzymywać się powyżej 5 stopni Celsjusza, co pozwoli na nawożenie pozostałych upraw.

Jeśli chcesz sprawdzić warunki pogodowe, odwiedź stronę:

W lutym 2025 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) będzie publikował informacje na temat pogody na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.

Codziennie na tej stronie publikowane są wykazy powiatów, w których średnia doba temperatury powietrza przekroczyła 3 st. C i 5 st. C, od 1. do ostatniego dnia lutego.

Jeśli gospodarstwo obejmuje obszar dwóch lub więcej powiatów, termin nawożenia ustalany jest na podstawie powiatu, w którym znajduje się większy procentowo obszar gospodarstwa.

Według prognozy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, luty 2025 r. przyniesie powyżej normatywne temperatury i opady

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi monitoruje prognozy IMGW-PIB dotyczące lutego 2025 r.

Zgodnie z eksperymentalną prognozą długoterminową IMGW-PIB, w lutym 2025 r. spodziewane są temperatury i opady powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 (https://imgw.pl/imgw-pib-eksperymentalna-prognoza-dlugoterminowa-temperatury-i-opadu-na-luty-2025-r-maj-2025-r/).

Nie wolno stosować nawozów na glebach pokrytych śniegiem, zamarzniętych lub zalanych wodą, niezależnie od warunków pogodowych.

Gleby z pokrywą śniegu, zamarznięte lub zalane wodą nie są odpowiednie do stosowania nawozów, niezależnie od aktualnych warunków pogodowych. Nie należy stosować nawozów na glebach, które są pokryte śniegiem, zamarznięte lub zalane wodą. Gleba zamarznięta to taka, która nie rozmarza się co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.

Program azotanowy został ustanowiony na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 244), mającego na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.

W ramach programu działań, przewidziano szereg środków mających na celu ochronę zasobów wodnych i ograniczenie wpływu rolnictwa na zanieczyszczenie azotanami, co stanowi ważny krok w kierunku poprawy jakości środowiska naturalnego.

Link do ustawy Prawo wodne znajdziesz tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240001087. Warto zauważyć, że komunikaty publikowane na serwisie PAP są przekazywane bez żadnych zmian, dokładnie w formie dostarczonej przez nadawcę. Dodatkowe załączniki do komunikatów można znaleźć na nowej Platformie Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version