Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MC: Podróże z mObywatelem andndash; jeszcze więcej wygody w ferie (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MC: Podróże z mObywatelem andndash; jeszcze więcej wygody w ferie (komunikat)

– Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Planując ferie, niezależnie od tego czy wybierasz się na narty czy do rodziny, warto mieć ze sobą mObywatela. Aplikacja ta nie tylko zapewnia szybki dostęp do cyfrowych usług i dokumentów, ale także oferuje szereg udogodnień dla podróżujących. Dzięki niej łatwo można potwierdzić prawo do ulg i zniżek przy użyciu telefonu, co pozwala uniknąć zbędnego papierkowej biurokracji.

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreśla, że korzystanie z aplikacji mObywatel to doskonały sposób na ułatwienie codziennego życia, szczególnie dla kierowców podróżujących po Polsce. Dzięki różnym zniżkom oferowanym przez aplikację, użytkownicy mogą dodatkowo zaoszczędzić na kosztach związanych z transportem, zarówno zbiorowym, jak i indywidualnym.

Oto, jak mObywatel może pomóc podczas podróży.

Z mObywatelem podróż będzie wygodniejsza.

Podczas ferii zimowych wiele osób decyduje się na dalsze podróże. Aplikacja mObywatel będzie szczególnie pomocna dla kierowców planujących podróż po Polsce, umożliwiając skorzystanie z wielu zniżek w transporcie zbiorowym i sprawdzenie stanu technicznego autokaru przed wyjazdem.

Dzięki aplikacji mObywatel, kierowcy mogą szybko sprawdzić status swoich uprawnień do kierowania pojazdami. W aplikacji mają dostęp zarówno do swojego elektronicznego prawa jazdy, czyli mPrawa jazdy, jak też do usług Punkty karne i Mandaty. Sprawdzenie ich stanu z mObywatelem zajmuje tylko chwilę.

Warto pamiętać, że dane wyświetlane w aplikacji pochodzą z polskich rejestrów państwowych, czyli z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) oraz z bazy danych Ministerstwa Finansów w przypadku mandatów. Informacje o punktach karnych są aktualizowane w aplikacji codziennie około godziny 6 rano. Usługi nie pokazują ewentualnych przewinień niezarejestrowanych w kraju.

– Moje pojazdy to przydatny dokument dla posiadaczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Zawiera informacje o badaniach technicznych, numerze polisy ubezpieczeniowej oraz innych danych dotyczących pojazdu. Należy pamiętać, że dokument Moje pojazdy w mObywatelu nie zastępuje dowodu rejestracyjnego. W przypadku podróży zaleca się mieć przy sobie fizyczny dowód rejestracyjny, ponieważ może być on potrzebny na przykład w przypadku odholowania pojazdu. Dokument ten może być również potrzebny za granicą.

– Karta Dużej Rodziny oferuje nowe udogodnienia dla podróżujących rodzin wielodzietnych, które można łatwo okazać za pomocą telefonu. Oprócz zniżek na paliwo, KDR zapewnia oszczędności także podczas korzystania z usług gastronomicznych, myjni i innych. Każda sieć paliwowa ustala indywidualnie zakres i poziom zniżek w połączeniu z własnymi kartami lojalnościowymi oraz ofertami specjalnymi. Więcej zalet KDR zostanie przedstawionych w kolejnych artykułach o feriach z mObywatelem.

– Bezpieczny autobus to doskonałe narzędzie do szybkiego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu przed podróżą autokarową. Jest to szczególnie istotne dla rodziców i opiekunów podczas wyjazdów dzieci na obozy sportowe, wycieczki i zimowiska.

Kolej a transport publiczny

W przypadku podróży koleją lub komunikacją miejską, mObywatel okaże się przydatny zarówno lokalnie, jak i na terenie całego kraju:

– BILKOM to internetowy system do zakupu biletów na przejazdy pociągami, w tym PKP Intercity, PKP SKM w Trójmieście, Polregio i wieloma innymi. Użytkownik może powiązać konto BILKOM z aplikacją mObywatel. Dzięki temu zobaczy w niej swoje bilety zakupione przez Internet i wygodnie okaże je do kontroli. Co ważne, bilety kupione w automatach lub kasach nie są widoczne w usłudze, ponieważ nie są powiązane z kontem użytkownika BILKOM.

– Małopolska Karta Aglomeracyjna to nowoczesne udogodnienie dla mieszkańców Małopolski, które integruje systemy Krakowskiej Karty Miejskiej oraz Tarnowskiej Karty Miejskiej z usługami świadczonymi przez spółki Koleje Małopolskie oraz Przewozy Regionalne. Posiadacze MKA mogą przechowywać ją w wersji cyfrowej w aplikacji mObywatel, co umożliwia wygodne sprawdzanie i okazywanie różnego rodzaju biletów, w tym kolejowych, tramwajowych, autobusowych i parkingowych, bez konieczności noszenia fizycznej karty.

Legitymacja Ulgowych Usług Transportowych to dokument dla pracowników Polskich Linii Kolejowych oraz ich rodzin, umożliwiający korzystanie z zniżek i ulg w transporcie kolejowym za pomocą cyfrowej legitymacji w mObywatelu. Karta Dużej Rodziny, będąca udogodnieniem dla zmotoryzowanych, również uprawnia do zniżek w transporcie publicznym dla członków rodzin wielodzietnych.

– Warto pamiętać, że legitymacje w mObywatelu, takie jak legitymacja szkolna, studencka i emeryta-rencisty, umożliwiają skorzystanie z zniżek podczas podróży. Więcej informacji o dostępnych zniżkach i ulgach związanych z mObywatelem znajdziesz w kolejnych artykułach dotyczących ferii.

Zanim wyruszysz w podróż, skorzystaj z aplikacji mObywatel, która dostarczy Ci przydatnych informacji na temat kraju, do którego się wybierasz.

Chociaż mObywatel jest dedykowany głównie dla użytkowników na terenie Polski, posiada również usługę przydatną dla podróżujących za granicę. Dzięki niej możesz uzyskać ważne informacje o obyczajach, kulturze i innych praktycznych rzeczach, związanych z Twoim miejscem docelowym. Sprawdź to, co najważniejsze przed wyjazdem za granicę!

1. Lista dokumentów, cło i przepisy prawne

2. Szczepienia, ubezpieczenie, kwestie zdrowotne

3. Zalecenia i ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa

4. Kontakt do placówek dyplomatycznych i ambasad

5. Aktualizowane informacje o krajach europejskich i egzotycznych miejscach

Zaplanuj swoją podróż z mObywatelem i skorzystaj z wielu nowoczesnych udogodnień i usług, niezależnie od wybranego kierunku i sposobu spędzania czasu.

Aby dowiedzieć się więcej o aplikacji mObywatel, odwiedź stronę mObywatel 2.0 – Aplikacja mobilna i serwis dla obywateli (link: https://info.mobywatel.gov.pl/).

#FunduszeUE

Ostrzeżenie: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przekazywane bez zmian w treści przez PAP SA, zgodnie z treścią przekazaną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version