Bielefeld-based family enterprise is embracing digital transformation by implementing an end-to-end asset management platform.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło:
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski reprezentuje Polskę podczas Zgromadzenia Ogólnego DCO w Jordanii. Polska oficjalnie rozpoczęła proces przystąpienia do Digital Cooperation Organization (DCO), międzynarodowej organizacji wspierającej rozwój gospodarki cyfrowej i współpracę technologiczną.
Podczas uroczystej ceremonii w Ammanie 18 lutego 2025 r. wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przekazał list intencyjny sekretarz generalnej DCO, Deemah AlYahya.
„Polska aktywnie pracuje nad nowoczesnymi standardami cyfryzacji i technologii od wielu lat. Dlatego nasze członkostwo w DCO, które łączy kraje z ambitnymi celami w tej dziedzinie, jest naturalnym krokiem w stronę wzmocnienia globalnej współpracy cyfrowej” — minister Gawkowski wyjaśnił.
Udział w DCO otworzy Polsce nowe perspektywy wzmacniania współpracy z międzynarodowymi rynkami w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja oraz cyfrowa administracja.
Polska ma kluczową rolę do odegrania w ramach DCO, ze względu na jej pozycję lidera cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Przyniesie do organizacji swoje doświadczenia w zakresie nowoczesnej administracji cyfrowej oraz bezpieczeństwa w sieci. Główne obszary współpracy obejmują:
Polska rozwija innowacyjne rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa, a klaster #CyberMadeInPoland zrzesza kilkadziesiąt firm oferujących zaawansowane technologie ochrony cyfrowej.
W Polsce inwestycje w sztuczną inteligencję przekroczyły 2 mld zł w 2024 r., a Polska rozwija lokalne modele AI, takie jak PLLuM i Bielik.
Aplikacja mObywatel, która ma już ponad 8 mln użytkowników, jest przykładem nowoczesnej i dostępnej e-administracji w Polsce.
DCO to organizacja zrzeszająca państwa, które wspólnie opracowują standardy cyfrowe i promują globalny dostęp do innowacyjnych technologii. Przystępując do organizacji, Polska będzie miała możliwość dzielenia się swoimi osiągnięciami i czerpania inspiracji od innych członków.
Wicepremier Krzysztof Gawkowski spotykał się z wysokimi przedstawicielami różnych krajów, aby omówić przyszłość technologii cyfrowych. W Jordanii przeprowadził rozmowy z ministrem cyfryzacji Ahmadem Hanandehem, zastępcą sekretarza generalnego Rady Europy Bjørnem Berge oraz przedstawicielami rządów Portugalii, Kuwejtu, Cypru i Grecji.
Tematy poruszane na spotkaniu to:
-Wdrażanie polskich rozwiązań technologicznych w obszarze cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa w innych krajach.
-Rola Europy w międzynarodowym ekosystemie cyfrowym oraz przyszłość regulacji w zakresie sztucznej inteligencji.
-Wsparcie Ukrainy i walka z cyberprzestępczością – europejskie i globalne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego.
Polska podkreśliła swoje zaangażowanie w rozwój globalnej gospodarki cyfrowej oraz konieczność wzmacniania międzynarodowych standardów w zakresie sztucznej inteligencji i ochrony danych.
Współpraca międzynarodowa jako kluczowa dla cyfrowej przyszłości
Minister Gawkowski podkreślił na DCO Digital Assembly, że współpraca międzynarodowa jest kluczowym elementem cyfrowej transformacji.
„Technologia powinna łączyć, a nie dzielić. Naszym celem podczas DCO jest budowanie przyszłości cyfrowej poprzez innowacje służące ludziom oraz otwieranie nowych możliwości rozwoju poprzez współpracę” — zaznaczył szef polskiego resortu cyfryzacji.
Polska obecność w DCO to nowa platforma współpracy, która umacnia naszą pozycję jako lidera innowacji w Europie i na świecie.
Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl