– Ministerstwo Infrastruktury przekazuje informację o udziale wiceministra Stanisława Bukowca w 4. ministerialnej konferencji o bezpieczeństwie ruchu drogowego w Marrakeszu.
Spotkanie, zorganizowane przez Światową Organizację Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Transportu i Logistyki Królestwa Maroka, zgromadziło delegacje ministerialne, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, środowisk akademickich i sektora biznesowego z całego świata.
W trakcie sesji ministerialnej nt. Wzmocnienie rządów: ścieżki do zrównoważonego finansowania bezpieczeństwa ruchu drogowego, wiceminister Bukowiec podkreślił, że Polska konsekwentnie wdraża strategię poprawy bezpieczeństwa na drogach, opartą na inwestycjach, edukacji oraz zmianach legislacyjnych.
W 2024 roku przeznaczyliśmy 4,5 mld euro na inwestycje drogowe, co było możliwe dzięki efektywnemu wykorzystaniu Krajowego Funduszu Drogowego oraz środków europejskich – poinformował wiceminister Stanisław Bukowiec.
Podczas dyskusji wiceminister S. Bukowiec wyraził również znaczenie wsparcia dla samorządów w modernizacji dróg lokalnych.
„W Polsce istnieją programy współfinansujące inwestycje drogowe samorządów na poziomie 2,7 mld zł rocznie, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach lokalnych” — podkreślił.
Podkreślił także ważność rozwoju transportu publicznego, który nie tylko jest kluczowym elementem zrównoważonego i ekologicznego systemu transportowego, ale także przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy planuje się zakup prawie 400 autobusów nisko- i zeroemisyjnych oraz blisko 100 tramwajów dla miast i gmin” — poinformował wiceminister.
W kontekście propozycji zwiększenia partnerstwa publiczno-prywatnego w inwestycjach infrastrukturalnych wiceminister zauważył, że odcinki autostrad wybudowane w Polsce przez firmy zewnętrzne są płatne dla użytkowników samochodów osobowych, podczas gdy sieć drogowa zarządzana przez państwo jest bezpłatna. Opłaty te stale rosną, co powoduje, że kierowcy często wybierają alternatywne drogi, co prowadzi do ich zniszczenia i obniżenia poziomu bezpieczeństwa.
Podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z głównych priorytetów.
Wiceminister poinformował, że Polska, razem z innymi państwami członkowskimi, rozważa wprowadzenie zmian dotyczących dostępności prawa jazdy dla 17-latków pod określonymi warunkami, oraz dyskutuje o bezpieczeństwie seniorów w ruchu drogowym w ramach projektu nowej dyrektywy dotyczącej praw jazdy.
Podczas spotkania ministrów, wiceminister Bukowiec omówił działania podejmowane w Polsce w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zmiany legislacyjne obejmują m.in. obowiązek jazdy na suwak, korytarz życia, ujednolicenie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h, lepszą ochronę pieszych oraz regulacje dotyczące bezpiecznej odległości między pojazdami. Wspomniał także o wprowadzeniu przepisu o konfiskacji pojazdów dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
„Rząd Polski kładzie duży nacisk na inwestycje w budowę i modernizację infrastruktury drogowej, co ma na celu poprawę jakości dróg, rozbudowę tras, dofinansowanie dróg lokalnych, budowę nowych skrzyżowań oraz doświetlenie przejść dla pieszych w celu zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego” — zaznaczył wiceminister.
W trakcie prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej wiceminister Stanisław Bukowiec odbył spotkanie z wiceministrem infrastruktury i gospodarki wodnej Królestwa Niderlandów, Keesem van der Burgiem. Omawiano kwestie związane z zwiększeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach działań UE, w tym projekt dyrektywy dotyczącej praw jazdy.
Informujemy, że komunikaty publikowane na naszym serwisie są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez nas jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa prasowego. (PAP)
Źródło: pap-mediaroom.pl