Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pragnie poinformować, że z uwagą przyjmuje opinie obywateli dotyczące systemu orzekania o niepełnosprawności. Od początku obecnej kadencji rządu priorytetem jest wprowadzenie zmian mających na celu poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami w tym obszarze. W dniu 20 lutego 2025 r. Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń.
Projekt „Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności oraz form wsparcia” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i nadzorowany przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie nowoczesnych procedur orzeczniczych wspartych narzędziami informatycznymi oraz stworzenie spójnego systemu świadczeń dostosowanego do indywidualnych potrzeb obywateli. Realizacja projektu rozpocznie się w III kwartale 2025 r. i obejmie alokację środków w wysokości 180 mln zł.
Nasze cele projektowe obejmują:
– Wprowadzenie kompleksowego modelu orzecznictwa i nowego systemu świadczeń, – Szkolenie ponad 2000 specjalistów orzekających oraz ponad 1000 pracowników administracyjnych, – Standaryzacja procedur oceny w różnych instytucjach orzeczniczych, – Poprawa obsługi osób z niepełnosprawnościami poprzez wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego, – Skrócenie procesu orzeczniczego i zapewnienie większej spójności decyzji w całym kraju.
Nowa wersja systemu orzeczniczego uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, takie jak orzekanie przez specjalistów odpowiednich dla danej niepełnosprawności, uproszczenie systemu, niezależność komisji odwoławczej oraz szczegółową analizę dokumentacji medycznej przez orzeczników.Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie pracuje nad zmianami punktowymi, które mają na celu ulepszenie obecnego systemu. Prace nad regulacjami dotyczącymi osób orzekanych mających choroby genetyczne i choroby rzadkie są już w fazie finalizacji. Od początku kadencji rządu trwają konsultacje ze społeczeństwem w sprawie tych zmian. Dodatkowo, planowane jest uregulowanie sytuacji dzieci otrzymujących orzeczenia na krótki czas, co ma na celu ułatwienie procesu i zmniejszenie obciążenia dla rodzin oraz systemu.
Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, utrzymuje regularny kontakt ze społecznością osób z niepełnosprawnościami. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest otwarte na dialog i współpracę w celu opracowania jak najlepszych rozwiązań legislacyjnych.
Wszelkie komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w oryginalnej formie, bez zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami prawa prasowego. (PAP)
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl