Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza, że minister Adam Bodnar spotkał się z przedsiębiorcami, aby omówić kluczowe obszary zmian w wymiarze sprawiedliwości. Te zmiany mają na celu poprawę funkcjonowania polskiej gospodarki.
W trakcie spotkania minister Bodnar przedstawił propozycje reform, które mają wpłynąć na poprawę sytuacji przedsiębiorców i zwiększenie efektywności polskiej gospodarki.
Adam Bodnar podkreślił podczas piątkowej debaty w Katowicach, że aby zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej, konieczne jest wprowadzenie systemowych rozwiązań w wymiarze sprawiedliwości.
W debacie na temat „Sprawnego wymiaru sprawiedliwości a silnej gospodarki” wzięli udział Sonia Draga, prezes „Grupy Wydawniczej Sonia Draga”, adwokat Natalia Klima-Piotrowska, Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, oraz prof. Wojciech Popiołek, specjalista z zakresu prawa cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego. Moderatorem panelu dyskusyjnego był redaktor Łukasz Grass.
Minister podkreślił, jak ważne są spotkania z przedsiębiorcami. Opinie i doświadczenia przekazywane podczas tych spotkań są niezmiernie cenne i będą wykorzystane do reformowania Polski i wymiaru sprawiedliwości.
Adam Bodnar z Ministerstwa Sprawiedliwości zapowiedział prace nad usprawnieniem polskiego systemu prawny, aby był bardziej efektywny i nowoczesny. Działania te mają na celu zmniejszenie przewlekłości postępowań, wprowadzenie cyfryzacji rejestrów oraz uproszczenie regulacji, co pozwoli na sprawniejsze działanie wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo, Ministerstwo ma na celu stworzenie prawa, które wspiera rozwój gospodarki i odpowiada na potrzeby przedsiębiorców, zapewniając większą pewność obrotu prawnego.
Firmy cierpią z powodu długotrwałych procesów sądowych, które blokują ich kapitał i hamują inwestycje. Ministerstwo planuje skrócenie czasu trwania postępowań w sądach gospodarczych poprzez intensyfikację informatyzacji wymiaru sprawiedliwości oraz zwiększenie liczby asystentów sędziów. Te zmiany mają na celu zapewnienie przedsiębiorcom szybkich i sprawiedliwych rozstrzygnięć.
Minister podkreślił, że analizuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości w sposób kompleksowy, z uwzględnieniem wszystkich istniejących luk, które stopniowo będą eliminowane i naprawiane. Nie ogranicza się tylko do jednej czy drugiej ustawy, ale stara się spojrzeć szeroko na całą sytuację.
Szef resortu sprawiedliwości ogłosił kontynuację reformy prokuratury, aby zwiększyć jej przejrzystość i profesjonalizm w sprawach gospodarczych. Podkreślił również znaczenie stabilności kadrowej w sądownictwie i prokuraturze dla skutecznego funkcjonowania systemu sprawiedliwości. Minister zapowiedział również zachęty dla prawników do objęcia stanowisk sędziowskich i prokuratorskich w celu wypełnienia wakatów i zapewnienia wysokiej jakości orzecznictwa.
W trakcie spotkania z ministrem omawiano również konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu edukacji ekonomicznej dla sędziów i prokuratorów, większe zaangażowanie ławników w orzekanie w sprawach gospodarczych oraz kompleksową reformę polskiej procedury cywilnej. Wypowiedział się na ten temat Jarosław Gwizdak, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. otwartego wymiaru sprawiedliwości.
Informujemy, że komunikaty publikowane na naszym serwisie są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez nas jakichkolwiek zmian w ich treści. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl