Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:
Nasze wsparcie dla Czarnogóry w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej
Priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, w tym polityka rozszerzenia UE, wpływ funduszy strukturalnych na rozwój samorządów w Polsce i wsparcie regionów słabiej rozwiniętych, były głównymi tematami rozmowy minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z ministrem rozwoju regionalno-inwestycyjnego i współpracy z organizacjami pozarządowymi Czarnogóry Ernadem Suljevicem.
„W ciągu ostatnich trzydziestu lat Polska przeszła znaczące zmiany, zwłaszcza od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej. Fundusze europejskie odegrały istotną rolę w równomiernym rozwoju naszych samorządów, wspierając pozytywne zmiany w naszym kraju. Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi doświadczeniami z Czarnogórą” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas spotkania z ministrem rozwoju regionalno-inwestycyjnego i współpracy z organizacjami pozarządowymi Czarnogóry Ernadem Suljevicem.
Minister Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że Polska nadal popiera rozszerzenie Unii Europejskiej o kolejne kraje.
Podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, będziemy skupiać się na tym obszarze – podkreśliła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Polska, będąc kiedyś krajem kandydującym do UE, korzystała z funduszy rozwojowych, co umożliwiło jej skuteczne przygotowanie się do członkostwa w UE. Takie podejście powinno być kontynuowane. Polska jest przyjacielem Czarnogóry i wspiera jej dołączanie do unijnej rodziny. Polska chętnie przyczyni się do tego zarówno poprzez słowa, jak i konkretne działania – dodała szefowa MFiPR.
Czarnogóra zbliża się do członkostwa w UE
Czarnogóra rozpoczęła swoją drogę do przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku, kiedy podpisała Układ o stabilizacji i stowarzyszeniu. Dwa lata później złożyła wniosek o członkostwo, a w 2010 roku uzyskała status kraju kandydującego. Obecnie jest w trakcie negocjacji akcesyjnych, co przynosi ją coraz bliżej do osiągnięcia tego celu.
Czarnogóra jest obecnie liderem wśród państw kandydujących do UE pod względem postępów we wdrażaniu reform. Do tej pory udało się jej tymczasowo zamknąć dziewięć rozdziałów negocjacyjnych, a w grudniu 2024 roku podczas ostatniej konferencji międzyrządowej, kolejne trzy. Celem władz czarnogórskich jest przystąpienie do UE w 2028 roku.
PAP SA publikuje komunikaty bez zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe. (PAP)
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl