Ministerstwo Sprawiedliwości pragnie poinformować o niedawnym spotkaniu z zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich, dr. hab. Wojciechem Brzozowskim. Dyskusje skupiły się na kwestiach związanych z polskim więziennictwem oraz sytuacją osób pozbawionych wolności.
Spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości było okazją do omówienia funkcjonowania systemu penitencjarnego oraz ważnych zagadnień dotyczących osób przebywających w zakładach karnych.
Na spotkaniu, które odbyło się 6 marca br., wzięli udział m.in. dr Marzena Ksel-Teleśnicka, pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości ds. reformy służby zdrowia w więzieniach, oraz współpracownicy wiceministry Marii Ejchart. Towarzyszyli im m.in. zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich: dr Ewa Dawidziuk, dyrektor Zespołu ds. Wykonywania Kar, oraz Rafał Kulas, dyrektor Zespołu „Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur”.
Spotkania regularnie odbywają się z udziałem kierownictwa Służby Więziennej, które reprezentowane jest przez zastępczynię Dyrektora Generalnego, płk Renatę Niziołek, oraz dyrektorów biur Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Podczas kontynuacji ubiegłorocznych dyskusji, głównym tematem było poprawienie jakości opieki medycznej w jednostkach penitencjarnych. Omówiono konieczność obligatoryjnych badań lekarskich dla nowo osadzonych, właściwego dokumentowania obrażeń, skrócenia czasu oczekiwania na konsultacje specjalistyczne oraz zwiększenia liczby lekarzy i pielęgniarek. Brak całodobowej opieki zdrowotnej świadczonej przez wykwalifikowany personel był również istotnym zagadnieniem. Pilne działania są konieczne, aby skutecznie zapobiegać nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu osadzonych.
W trakcie rozmów, które były kontynuacją ubiegłorocznych dyskusji, skupiono się na poprawie jakości opieki medycznej w jednostkach penitencjarnych. Poruszono kwestie takie jak obligatoryjne badania lekarskie dla nowo osadzonych, właściwe dokumentowanie obrażeń, skrócenie czasu oczekiwania na konsultacje specjalistyczne oraz zwiększenie liczby lekarzy i pielęgniarek. Istotnym zagadnieniem była również brak całodobowej opieki zdrowotnej świadczonej przez wykwalifikowany personel. Wszystkie te kwestie wymagają pilnych działań w celu skutecznego zapobiegania nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu osadzonych.
Wskazane kwestie zostały zauważone przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz przedstawicieli Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur podczas kontroli jednostek penitencjarnych. Zgodne są one również z uwagami Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom (CPT), który działa przy Radzie Europy.
Rozmawiano także o roli lekarza w procesie umieszczania osadzonego w celi izolacyjnej oraz jego obowiązkach związanych z użyciem środków przymusu bezpośredniego.
Spotkanie było produktywne, a uczestnicy zgodzili się co do potrzeby podniesienia standardów opieki medycznej w więzieniach. Zakończyło się pozytywnie, ustalono możliwość szybkiego wprowadzenia zmian organizacyjnych zgodnie z wewnętrznymi regulacjami Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Następne spotkanie odbędzie się w maju 2025 roku.
Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez żadnych zmian w treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl