Biznes i finanse

Obchody 30. rocznicy istnienia SKOK-ów – harmonijne współistnienie tradycyjnych wartości z postępem technologicznym

SKOK-i powstały 30 lat temu na fali przemian rozpoczętych przez zryw wolnościowy, przez NSZZ Solidarność, i stanowiły odpowiedź na brak alternatywy na rynku usług finansowych dla przeciętnych ludzi.

„W tamtym czasie osoby nisko uposażone, niewiele zarabiające, nie miały szans na to, by stać się atrakcyjnym klientem dla banków komercyjnych. Kasy pojawiły się jako skierowana do tej grupy alternatywa – wyjaśnił Rafał Matusiak, prezes zarządu Kasy Krajowej SKOK.- Wiele wspaniałych osób postanowiło tworzyć SKOK-i najpierw w zakładach pracy, a potem, kiedy okazało się to niewystarczające, zdecydowaliśmy się wyjść poza bramy zakładów i obsługiwać coraz szersze rzesze ludzi” – uzupełnił.

Obecnie kasy obsługują blisko 1 mln 400 tys. gospodarstw domowych i dysponują siecią ponad 700 placówek. Oprócz świadczenia usług finansowych takich jak pożyczki czy depozyty pieniężne SKOK-i troszczą się o edukację swoich klientów i udziałowców w dziedzinie rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, przybliżają im możliwości posługiwania się narzędziami cyfrowymi, a także konsekwentnie przeciwdziałają praktykom lichwiarskim.

SKOK-i działając w lokalnych społecznościach wspierają też inicjatywy o charakterze kulturalnym oraz te ukierunkowane na podtrzymywanie tradycji czy pielęgnowanie postaw patriotycznych, a od kilku miesięcy mocno włączyły się w pomoc Ukrainie.

Właśnie wojna w Ukrainie spowodowała, że obchody 30. rocznicy były skromniejsze, niż pierwotnie planowano.

„Przenosimy je na przyszły rok i mamy nadzieję, że wtedy sytuacja będzie spokojniejsza i lepsza” – powiedział Rafał Matusiak.

Jednak nawet w okrojonej formule jubileusz zgromadził przedstawicieli unii kredytowych z różnych krajów.

„Cieszymy się jednak, że to nasze święto możemy spędzać w gronie przyjaciół z całego świata, którzy dzielą się z nami swoim doświadczeniem, wsłuchują się w nasz głos i nasze potrzeby” – powiedział prezes Kasy Krajowej.

Ukoronowaniem obchodów było posiedzenie Rady Dyrektorów Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU), podczas którego przedstawiciele WOCCU podkreślali wpływ polskiego ruchu spółdzielczego na odrodzenie unii kredytowych w wielu krajach.

„Obserwowałem rozwój SKOK-ów od samego początku, widząc jak wykorzystują swoje aktywa i narzędzia, aby rozwijać się i w końcu zbudować to, co w tej chwili z perspektywy Światowej Rady Unii Kredytowych uznajemy w skali globalnej za jeden z wzorcowych modeli społecznych kas oszczędnościowych na poziomie krajowym – mówił obecny na konferencji prasowej Paul Treinen, wiceprezes zarządu Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU). – To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że mogę być tu dzisiaj” – dodał.

Jego zdaniem polskie kasy stały się swoistym hubem wiedzy, doświadczenia i pomocy dla podobnych organizacji, które są zakładane w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Dallas Bergl, przewodniczący amerykańskiego Narodowego Związku Unii Kredytowych (CUNA) zaznaczył, że polski system jest wiodącym przykładem tego, jak systemy kredytowe mogą być rozwijane, prowadzone i regulowane w Europie i na świecie

Dyrektorzy WOCCU wskazywali również na znaczenie idei wolnościowych i solidarnościowych, współtworzących polski ruch spółdzielczy.

„Doceniamy ogromny wkład polskiego ruchu spółdzielczego dla całej społeczności światowej, ponieważ otworzył wrota wolności dla wielu krajów, wrota solidarności dla całego świata. My w Kolumbii życzymy sobie, aby te wrota już nigdy nie zostały zamknięte” – podkreślał Jaime Chavez, przewodniczący kolumbijskiej Unii Kredytowej.

„Duch polskości pozwolił odzyskać niepodległość, odbudować państwo i uczynić je na tyle silnym, aby mogło również pomagać naszym sąsiadom, innym krajom. Elementem tej siły jest aktywność unii kredytowych, które 30 lat temu pojawiły się na polskim rynku i zaczęły uczyć nasze społeczeństwo, jak rozsądnie oszczędzać i pożyczać pieniądze, jak w najwłaściwszy sposób prowadzić działalność o charakterze finansowym” – mówił Rafał Matusiak, przewodniczący WOCCU i prezes Kasy Krajowej SKOK.

Podczas obrad podsumowano też m.in. działania sektora na rzecz pomocy Ukrainie i jej obywatelom uciekającym przed wojną, w szczególności wsparcia dla ukraińskich unii kredytowych poprzez dedykowany program kredytowania producentów rolnych (CAP), w ramach projektu finansowanego przez USAID. Poprzez CAP udzielono niemal 16 tys. pożyczek o łącznej wartości 21,5 mln dolarów, a Fundusz Płynności CAP rozdystrybuował już 681 tys. dolarów dla 11 ukraińskich związków kredytowych na refinansowanie 238 pożyczek rolniczych.

Do pomocy już pierwszego dnia wojny czynnie włączyły się polskie SKOK-i. Działania koordynowała Kasa Krajowa SKOK, która od wielu lat m.in. wspomagała liczne akcje pomocowe dla Polaków na Wschodzie.

„Kasa Krajowa zorganizowała zbiórki od pracowników, którzy kupowali mnóstwo produktów. To był odruch, który zadziałał od razu, kiedy się pojawiła potrzeba. Chcemy, żeby Ukraińcy wyszli z wojny wzmocnieni, ich kasy także, ponieważ system kas oszczędnościowo-kredytowych będzie częścią odbudowy Ukrainy – powiedział radca prawny Paweł Pelc, koordynator Regionalnego Centrum Unii Kredytowych.

Podczas Mszy Świętej, inaugurującej obchody 30. rocznicy SKOK-ów, homilię wygłosił biskup Zbigniew Zieliński, który zauważył, że fenomen spółdzielczości jest „mocno zakorzeniony w katolickiej nauce społecznej i ma bardzo długą historię”.

„>>Cóż zyskałby człowiek, choćby cały świat zdobył, a na swej duszy szkodę poniósł<<– te najcenniejsze dla ludzkiej kondycji słowa i wskazanie naszego Zbawcy mogą stać się dzisiaj dla nas – uczestniczących w tej rocznicy – bezcenną mądrością. Bo właśnie doświadczenie ruchu spółdzielczego pokazuje, że jego sukces czerpał z odkrywania, zaspokajania ludzkich materialnych potrzeb wynikających ze wzajemnej troski, chęci niesienia pomocy i dostrzegania ludzi wykluczonych” – mówił biskup Zieliński.

W trakcie uroczystości odczytano listy gratulacyjne od prezydenta – Andrzeja Dudy, prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego, ministra aktywów państwowych – Jacka Sasina, prezesa NBP – Adama Glapińskiego oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Gertrudy Uścińskiej. Odczytano również specjalne oświadczenie, które w imieniu senatorów RP wystosował senator Grzegorz Bierecki, współzałożyciel SKOK-ów w Polsce i wieloletni prezes zarządu Kasy Krajowej. Warszawskim obchodom 30. rocznicy powstania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych towarzyszyła wystawa zdjęć dokumentująca trzydzieści lat ich historii.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM