Na specjalnej sesji plenarnej w czwartek europosłowie oddadzą hołd ofiarom Holokaustu. Wydarzenie to odbędzie się 77 lat po wyzwoleniu nazistowskiego obozu Auschwitz. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola otworzy uroczystość, a ocalała z Holokaustu Margot Friedländer (100 lat), wygłosi przemówienie do europosłów.
Po wyborach przewodniczącej PE, wiceprzewodniczących i kwestorów w zeszłym tygodniu, europosłowie wybiorą przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji parlamentarnych, którzy będą koordynować ich pracę przez najbliższe dwa i pół roku.
Wszyscy europosłowie biorą udział w pracach komisji parlamentarnych; każda z nich zajmuje się inną dziedziną polityki. Komisje pracują nad projektami legislacyjnymi, negocjują z ministrami UE ostateczne teksty praw, sporządzają sprawozdania z własnej inicjatywy, organizują wysłuchania i analizują pracę innych instytucji UE.
W PE działają również komisje specjalne, powoływane na określony czas. We wtorek, po 18 miesiącach pracy nad oceną zagrożeń dla procesów demokratycznych w UE i poszukiwania możliwych rozwiązań, komisja specjalna ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji przyjmie swoje zalecenia dotyczące sposobów na uodpornienie UE.
Komisje Gospodarcza i Monetarna oraz Zatrudnienia i Spraw Socjalnych zajmą się we wtorek planami odbudowy. Natomiast europosłowie będą dyskutować z komisarzami: ds. handlu Valdisem Dombrovskisem, ds. gospodarczych Paolo Gentilonim, oraz ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolasem Schmitem na temat koordynacji i monitorowania polityki gospodarczej i zatrudnienia w krajach UE.
Z kolei w niedzielę delegacja europosłów z Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony uda się na Ukrainę, aby zebrać informacje na temat obecnego kryzysu bezpieczeństwa. W grudniu 2021 r. PE potępił zwiększenie ilości rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy i wezwał do wprowadzenia sankcji.
kic/