Biznes i finanse

Digitalizacja i standaryzacja procesów przygotowały bankowość korporacyjną na trudne czasy

Wykorzystanie technologii wpływa na konkurencyjność rynkową banków. To główny wniosek badania przeprowadzonego przez Microsoft, a częściowo zaprezentowanego podczas ósmej edycji Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej (KBKiI), odbywającego się w dniach 8-9 listopada na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jak wskazywali uczestnicy panelu „Digitalizacja procesów sprzedaży i obsługi klienta korporacyjnego – nowe możliwości związane z AML w obszarze bankowości korporacyjnej” na sytuację rynkową przedsiębiorstw wpływają m.in.: wojna, inflacja, zmiany cen walut, utrudnione pozyskiwanie finasowania. Ponadto spadają wskaźniki koniunktury. To wszystko sprawia, że być może jest to odpowiedni moment do przygotowania bankowości korporacyjnej na trudne czasy. Drogą do tego może być właśnie digitalizacja i standaryzacja procesów.

Podczas dyskusji podkreślano, że polski sektor bankowy jest innowacyjny. Widać to m.in. po umiarkowanej popularności fintechów, które na zachodzie Europy są ważną częścią rynku finansowego. Na polskim rynku, dzięki rozwojowi cyfryzacji, to banki świadczą innowacyjne usługi.

„Digitalizacja to nie jest coś na złe czy dobre czasy. Powinniśmy cyfryzować naszą działalność stale, przez cały czas” – przekonywała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao. Zwróciła uwagę, że Pekao digitalizuje procesy w dużej mierze po to, żeby usprawniać relacje z klientami. Według niej bezpośredni kontakt doradcy z klientem w bankowości korporacyjnej jest i długo będzie najistotniejszy. „Relacje z klientem są ważne i indywidualne. Tego nie da się oprogramować” – zauważyła wiceprezes Zmitrowicz.

Z utrzymywaniem dobrych relacji z klientami w korporacyjnej bankowości łączy się sfera Customer Experience, czyli zapewnienie komfortu i ergonomii korzystania z usług banku.

Wiceprezes wskazała też, że obecnie mamy do czynienia z dynamicznie zmieniającym się rynkiem. Przykładowo, rosnąca branża e-commerce może stać się wzorem i zbiorem innowacji.

„Codziennie obserwujemy naszych klientów, jak zmieniają się ich biznesy, procesy, sposób funkcjonowania. Także od nich możemy uczyć się szybkości działania i zwinności” – podsumowała wiceprezes Banku Pekao.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM