Biznes i finanse

Kraków: Skuteczne środki na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego


Uczniowie tworzą własne gry

Młode pokolenie dziewcząt i chłopców w dużej części jest zorientowane na gaming. Równie fascynujące jak sama rywalizacja może być tworzenie nowych gier. Tym właśnie zajęła się Szkoła Gospodarki Cyfrowej Junior podczas kolejnych zajęć, w Kinguin Esports Performance Center. W zajęciach wzięli udział uczniowie i uczennice jednej z podwarszawskich szkół podstawowych.

Uczniowie pod okiem mentora mieli okazję przenieść swoje pomysły na papier i stworzyć pierwszą wersję gry. Do dyspozycji mieli narzędzia do tworzenia animacji, dźwięków i grafiki. Mentorzy wskazywali im, jak wykorzystać ich indywidualne talenty. Uczestnicy zajęć mieli okazję przetestować swoje gry i zobaczyć jak postrzegają je inni.

Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego

Pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury odbyły się X Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W obradach ekspertów, naukowców i praktyków brd wziął udział m.in. Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) Konrad Romik oraz Dyrektor Biura Ministra Infrastruktury Maciej Michałowski. Słowo do uczestników kongresu skierował szef resortu infrastruktury i jednocześnie przewodniczący KRBRD, minister Andrzej Adamczyk.

Podczas obrad zaprezentowano wyniki najnowszych badań dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego:

  • przegląd najważniejszych zagrożeń na drogach
  • analiza liczby wypadków drogowych w Polsce
  • przedstawienie rozwiązań legislacyjnych w kontekście bezpieczeństwa
  • prezentacja najnowszych technologii wykorzystywanych w brd

Uczestnicy kongresu wypracowali wnioski dotyczące dalszych działań w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach. Wnioski te zostaną przedstawione na posiedzeniu KRBRD oraz zaprezentowane w Sejmie.

Zajęcia dla uczniów oraz kongres, są jednymi z wielu inicjatyw, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Edukacja społeczna oraz współpraca z Ministerstwem Infrastruktury to dwa z najważniejszych elementów skutecznej walki o bezpieczne miasto.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – wystąpienie ministra A. Adamczyka

Wystąpienie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka dotyczyło priorytetowego tematu jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przedstawił on trzy filary składające się na jego poprawę: inwestycje, edukację oraz legislację. Wsparcie polityczne w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze zostało przez niego szczegółowo opisane:

  • Inwestycje – rozbudowa tras jednojezdniowych do dwóch jezdni, dofinansowanie dróg lokalnych, budowa nowych skrzyżowań, doświetlanie przejść dla pieszych.
  • Edukacja – wpływanie na pozytywne zachowania wszystkich uczestników, przedstawianie fatalnych skutków lekceważenia przepisów drogowych za pośrednictwem mediów.
  • Legislacja – uwzględnianie potrzeb i oczekiwań kierowców, rowerzystów oraz pieszych w prawie.

Podsumowując, przedsięwzięte działania doprowadziły do zauważalnego spadku liczby wypadków drogowych w 2022 r. w stosunku do roku 2019. Zmniejszeniu uległa liczba zabitych o 35% oraz rannych o 30%. Najbardziej zadowalającym wynikiem jest 43% spadek liczby pieszych zabitych w wypadkach drogowych.

Wdrożone działania w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach są krokiem w dobrym kierunku. Mamy nadzieję, że będzie to kontynuowane w przyszłości i wszyscy użytkownicy dróg będą mogli poruszać się bezpiecznie i z poszanowaniem dla przepisów.

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w wywiadzie dla PAP podkreślił, że liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach spadła w ciągu ostatnich 20 lat o 70 proc. Według danych z końca 2020 roku na drogach w całym kraju zginęło 1896 osób.

– Zdajemy sobie sprawę, że to nadal o 1896 osób za dużo, dlatego stale prowadzimy działania, które realnie przekładają się na wzrost bezpieczeństwa na drogach w całym kraju. Nie da się nie dostrzec, jak wielki krok w dobrą stronę uczyniliśmy – dodał minister Adamczyk.

Poniżej przedstawiamy kilka działań, które wpłynęły na spadek liczby ofiar śmiertelnych na polskich drogach:

  • Budowa nowych dróg
  • Moderowanie prędkości na drogach
  • Ścisłe egzekwowanie przepisów drogowych
  • Zwiększenie liczby kontroli drogowych
  • Regularne kontrole stanu technicznego pojazdów
  • Kampanie edukacyjne

Pomimo ogromnych postępów, jakie udało się osiągnąć, to jeszcze za mało, dlatego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach będą kontynuowane. Każdy kierowca powinien wziąć odpowiedzialność za swoje działania i pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach korzystnie wpływa nie tylko na niego, ale też na innych użytkowników ruchu.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM