Biznes i finanse

Przez cały rok być bezpiecznym w sieci: Ekspert radzi, jak to osiągnąć

Ochrona naszych danych osobowych, a także danych finansowych jest ważna nie tylko dla naszego bezpieczeństwa, ale również dla naszego dobrego samopoczucia. Dlatego też, aby zminimalizować ryzyko wycieku danych, należy nieustannie stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Odpowiednia edukacja na temat zagrożeń, jakie stanowią cyberprzestępcy, jak również odpowiednie zabezpieczenia systemu informatycznego, może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnościami.

Phishing jest jednym z najbardziej popularnych i skutecznych rodzajów cyberprzestępstw. Jego intencją jest wykorzystanie wyłudzonych danych do kradzieży pieniędzy lub innych dóbr lub do uzyskania dostępu do systemów i sieci komputerowych. Metody phishingu są coraz bardziej zaawansowane i skuteczne, dlatego ważne jest, aby przed nimi ustrzec się poprzez zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Czym jest phishing?

Phishing to rodzaj cyberprzestępstwa, w którym sprawca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić wrażliwe dane (np. dane osobowe, loginy, hasła, numery kart bankowych z kodami CVV i inne informacje), albo zainfekować komputer lub telefon złośliwym oprogramowaniem. Phishing jest bardzo popularny i skuteczny, dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie metody ochrony przed tą formą włamania.

Aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą phishingu, ważne jest, aby używać silnych haseł, nie odpowiadać na e-maile od nieznanych nadawców, sprawdzać, czy linki i załączniki są bezpieczne oraz uważnie korzystać z kont w mediach społecznościowych.

Dane wrażliwe są wykorzystywane przez przestępców do szeregu przestępstw, w tym do kradzieży środków z rachunków w instytucjach finansowych, wyłudzania pożyczek lub kredytów, przejmowania naszych kont w serwisach społecznościowych lub platformach zakupowych, wynajmu mieszkań, hoteli i samochodów, kupna dóbr w naszym imieniu, otwierania rachunków bankowych, prania pieniędzy i sprzedaży naszych danych w celu dalszego rozpowszechniania spamu lub phishingu. Cyberprzestępcy posiadają coraz lepsza wiedzę na temat metod skutecznego wykorzystania naszych danych, a najczęściej wykorzystują do tego e-maile bądź SMS-y.

Aktualnie pojawiają się nowe odmiany phishingu, które zmuszają nas do uważnego śledzenia wszelkich zmian w tej dziedzinie. Przykładowo, phishing SMS-owy lub Vishing, w którym atakujący podszywa się pod dzwoniącego z firmy lub instytucji, w celu wyłudzenia informacji osobistych, kodów PIN, kart kredytowych. Innym przykładem jest Pharming – atakujący manipuluje domeną serwisu internetowego, wskutek czego użytkownik zostaje przekierowany na fałszywą stronę. Ostatnio pojawiły się też ataki typu Mane-in-the-Browser, w których wykorzystywane są szkodliwe wtyczki przeglądarki.

Aby skutecznie ochronić się przed phishingiem, należy:

Aby skutecznie ochronić się przed phishingiem, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów: należy dokładnie sprawdzić adres strony internetowej, na której przebywamy, porównać zawartość wiadomości z realną sytuacją w naszym życiu, a także zwrócić uwagę na fałszywe groźby i groźby lub inne metody manipulacji. Należy również zawsze sprawdzać, czy jest to najnowsza, niezmodyfikowana wersja strony internetowej, oraz czy wszystkie jej elementy są poprawne. Ponadto, dobrze jest zainstalować program antywirusowy, który będzie w stanie wykryć, gdy strona internetowa działa nieprawidłowo.

Cyberprzestępcy wykorzystują coraz nowsze techniki, takie jak voice phishing (vishing) i deepfake phishing, aby wyłudzać dane osobowe i informacje finansowe. Voice phishing polega na sfałszowaniu identyfikatora dzwoniącego, co może uwiarygodnić podszycie się pod pracownika banku. Deepfake phishing natomiast wykorzystuje obrazy (realne lub wygenerowane przez sztuczną inteligencję), aby wyglądać wiarygodnie i uzyskać dostęp do danych. Te nowe techniki mają coraz większy wpływ na przestrzeń cyberbezpieczeństwa i wprowadzają wielkie zagrożenia dla społeczeństwa.

Jednak wraz z rozwojem sztucznej inteligencji pojawiają się także nowe technologie, które pomagają w rozpoznawaniu oszustw. Przykładem może być szczegółowe badanie akustyczne głosu, które pozwala wykrywać nieautentyczny głos i tekst, generowane przez sztuczną inteligencję. Producenci oferują także filtry wideo, które wykrywają fałszywe twarze, wygenerowane przez sztuczną inteligencję, co ułatwia rozpoznanie oszustów. Dzięki tym technologiom, ludzie będą w stanie wykrywać oszustwa i chronić się przed nimi.

Zasada ograniczonego zaufania jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Wszelkie prośby o przekazanie danych osobowych, przelanie środków pieniężnych czy instalacja oprogramowania powinny być starannie przeanalizowane. Ostrożność jest szczególnie ważna w przypadku silnych emocji, jakie wywołała wiadomość – to sygnał ostrzegawczy, że możemy być manipulowani. W celu potwierdzenia autentyczności przesłanej wiadomości dobrze jest sprawdzić dane nadawcy w niezależnym źródle. Najważniejszą zasadą jest stosowanie unikalnych haseł do każdego serwisu oraz włączenie wszelkich dostępnych mechanizmów ochronnych, takich jak podwójne uwierzytelnianie. Dzięki temu zachowamy bezpieczeństwo naszych danych i środków.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM