Polityka i społeczeństwo

j „Inwestycja w przyszłość kadry kolejowej: powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w Siedlcach

PKP Intercity, Związek Pracodawców Kolejowych oraz Miasto Siedlce wspólnie tworzą Branżowe Centrum Umiejętności, które ma na celu wsparcie kształcenia pracowników branży kolejowej. Do końca czerwca 2026 roku ośrodek będzie kształcić 460 osób, a całkowite nakłady finansowe wyniosą 13,5 mln zł.

BCU w Siedlcach łączy pracodawców, szkoły i uczelnie, aby umożliwić wymianę doświadczeń i zdobycie nowej wiedzy. Centrum pozwala młodym ludziom na uzyskanie kwalifikacji, dokształca dorosłych, wspiera nauczycieli, a dzięki partnerstwu z przedstawicielami branży zapewnia dostęp do najnowocześniejszych technologii. Zespół Szkół nr 6 w Siedlcach stał się miejscem powstania BCU, którego celem jest kształcenie kadr sektora kolejowego.

Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, zapewnia, że Branżowe Centrum Umiejętności w Siedlcach pomoże w edukacji pracowników oraz w przygotowaniu sektora kolejowego do skoku technologicznego.

„Cieszę się, że przedstawiciele sektora kolejowego dostrzegli unikalny potencjał Branżowych Centrów Umiejętności i chcą wziąć odpowiedzialność za kształcenie. Potężne inwestycje kolejowe, rozkwit cyfryzacji i nowych technologii będą wymagały rozwoju unikalnych kompetencji wśród pracowników” – podkreślała Marzena Machałek.

Krzysztof Mamiński wyrażał swoje wsparcie dla zrównoważonego rozwoju usług kolejowych poprzez swoje stanowisko jako prezesa zarządu PKP S.A. oraz prezesa Związku Pracodawców Kolejowych. Zaznaczył również, że firma docenia rolę kształcenia przyszłych kolejarzy.

Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. i prezes Związku Pracodawców Kolejowych, jest zaangażowany w wspieranie zrównoważonego rozwoju sektora kolejowego. Zgodnie z jego słowami, firma wspiera kształcenie przyszłych kolejarzy, uznając za ważną rolę w budowaniu przyszłości sektora.

„Chętnie przyłączyliśmy się do budowania Branżowego Centrum Umiejętności. To dla nas bardzo ważne, aby wspierać system edukacji naszym unikalnym doświadczeniem i dzielić się praktyczną wiedzą z przyszłymi kadrami. Inwestycje w branżową edukację – to inwestycje w przyszłość kolei” – przekonywał Krzysztof Mamiński.

Miasto Siedlce, Związek Pracodawców Kolejowych oraz PKP Intercity postanowili stworzyć wspólne przedsięwzięcie, jakim jest Branżowe Centrum Umiejętności. BCU ma służyć kształceniu, szkoleniu oraz egzaminowaniu osób z branży kolejowej w kwestii interoperacyjności. Ośrodek będzie skupiać się na przygotowaniu specjalistów dla czterech zawodów: technik transportu kolejowego, technik pojazdów kolejowych, technik elektroenergetyk transportu szynowego, mechanik pojazdów kolejowych. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Miasto Siedlce podpisały dodatkowo umowę o wsparciu finansowym projektu z planu rozwojowego.

Artur Resmer, członek zarządu PKP Intercity, zaznaczył, że BCU w Siedlcach nie tylko zachęci uczniów do wyboru ścieżki kariery na kolei, ale także umożliwi przekwalifikowanie się osób z innych zawodów – szczególnie tych z dziedziny transportu kolejowego.

„Szczególnie liczmy na dorosłych, którzy będą mogli ukończyć kurs zawodowy i uzyskać takie same kwalifikacje, jakie uczniowie nabywają w systemie szkolnym, a następnie potwierdzić je zewnętrznym egzaminem. To ważny element naszej strategii rozwoju i przede wszystkim misja, by jak najlepiej wykształcić kadry przyszłości” – dodał Artur Resmer.

Do końca 2024 roku Siedlecki BCU będzie miał wpisany w system oświaty. Do czerwca 2026 roku zostanie przeszkolonych 460 osób, w tym 320 dorosłych, 92 uczniów i studentów oraz 48 nauczycieli kształcenia zawodowego.

Do końca 2024 roku Siedlecki BCU ma zamiar wprowadzić się w system oświaty. Zgodnie z planem, do czerwca 2026 roku będzie tam szkolonych 460 osób, w tym 320 dorosłych, 92 uczniów i studentów oraz 48 nauczycieli kształcenia zawodowego.

„Dzisiejsze wydarzenie to ważny moment dla rozwoju Siedlec i kształcenia profesjonalnych kadr przyszłości. Współpraca między jednostką samorządu terytorialnego, narodowym przewoźnikiem i związkiem branżowym umożliwi nam stworzenie unikalnego w skali kraju ośrodka rozwoju kompetencji” – tłumaczył Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec.

PKP Intercity i ZPK wesprą BCU poprzez działania szkoleniowo-edukacyjne, integracyjno-wspierające, innowacyjne i rozwojowe oraz doradczo-promocyjne.

PKP Intercity i ZPK przyczynią się do rozwoju BCU poprzez działania edukacyjne i szkoleniowe, wspieranie integracji, innowacje i rozwój oraz doradztwo i promocję.

PKP Intercity współpracując z BCU, zadeklarowało dostarczenie 1881 godzin szkoleń. W celu realizacji tego zadania spółka oddeleguje specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za przygotowanie programu szkoleń i prowadzenie zajęć. Ponadto, PKP Intercity będzie wspierane przez Związek Pracodawców Kolejowych, a członkowie tej organizacji wezmą udział w Radzie BCU.

Każdy uczestnik kursów i szkoleń będzie miał okazję uzyskać branżowy certyfikat umiejętności lub zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, potwierdzone przez ZPK i BCU. Całkowity budżet projektu wynosi 13,5 mln zł.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM