20 września 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził reprezentatywność Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, dzięki czemu przedstawiciele tej ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej krajowych przedsiębiorców zostali włączeni do Rady Dialogu Społecznego. Przywrócenie równowagi w Radzie, która do tej pory składała się wyłącznie z przedstawicieli strony społecznej, zwiększy szanse na zapewnienie skutecznej ochrony interesów przedsiębiorców.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze (PTG) wyraźnie wzrosło w siłę dzięki wzrastającej liczbie firm członkowskich, lokalnych i ogólnokrajowych inicjatyw. W związku z tym Zarząd organizacji postanowił w czerwcu bieżącego roku rozpocząć procedurę przystąpienia do Rady Dialogu Społecznego (RDS). Sąd (prawomocnie) uznał, że PTG jest reprezentatywnym związkiem pracodawców, co stanowiło podstawę do przystąpienia do RDS. Po złożeniu odpisu postanowienia sądu i pozostałych dokumentów w biurze Rady, ostatnim etapem całego procesu będzie formalne powołanie przedstawicieli PTG do RDS przez Prezydenta.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze zostało założone w 2016 roku, jako stowarzyszenie. W 2020 roku przekształciło się w związek pracodawców reprezentujący interesy krajowych przedsiębiorców. PTG jest domem dla wszystkich firm – od wielkich po małe i średnie. Głównym celem tej organizacji jest wspieranie jej członków, a także poprawa warunków prowadzenia biznesu oraz zapewnienie przedsiębiorcom należnego miejsca w przestrzeni publicznej. Przystąpienie do Rady Dialogu Społecznego jest kolejnym krokiem w rozwoju organizacji, który ma na celu skuteczniejsze wykonywanie jej statutowych zadań, w tym reprezentowanie interesów swoich członków w instytucjach publicznych.
Rada Dialogu Społecznego to instytucja powołana na mocy ustawy z 24.07.2015 r., której zadaniem jest wspieranie procesu dialogu pomiędzy przedstawicielami pracowników, pracodawców i rządu. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołuje i odwołuje członków Rady na wniosek uprawnionych podmiotów. RDS ma obowiązek corocznego przedstawiania Sejmowi i Senatowi sprawozdania z działalności w minionym roku. Zastąpiła ona funkcjonującą od 1994 roku Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Rada często jest zasięgana o opinie i wspiera rząd w konsultacjach nad propozycjami legislacyjnymi.
Dialog społeczny zdaje się stanowić niedostrzegany potencjał zarówno dla związków zawodowych, organizacji pracodawców, jak i organów państwowych. Jego wykorzystanie pozwoliłoby na zmianę struktury gospodarki oraz jej życia społecznego. Obecność organizacji pozarządowych w RDS stwarza nowe możliwości dla debaty publicznej, za którymi optymistycznie przemawia otwartość Polskiego Towarzystwa Gospodarczego na wszelkiego rodzaju rozmowy z uczestnikami dialogu społecznego.
PTG to organizacja, która w szczególności jest znana z działań oddolnych integrujących przedsiębiorców z różnych branż, wytwarzania wysokiej jakości raportów oraz organizacji wydarzeń edukacyjnych i dyskusji eksperckich na najważniejsze tematy związane z gospodarką. Posiada ona szerokie doświadczenie jak i zaplecze akademickie, aby dostarczyć realne korzyści RDS i zinstytucjonalizowanego dialogu społecznego.
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl