Biznes i finanse

6 kwietnia – aukcja tokenów NFT oraz dzieł sztuki wybitnych artystów

NFT czyli cyfryzacja na wyłączność

NFT to niepodrabialny, niezmienny technicznie i niemożliwy do zhakowania certyfikat. Jest on potwierdzeniem unikalności cyfrowych przedmiotów w rejestrze nazywanym blockchainem. To z kolei system służący do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie. NFT pozwala stwierdzić, kto jest właścicielem danego wirtualnego przedmiotu, np. fragmentu ciała Dody.

Ale na sprzedaż wystawiane są też rzeczy niematerialne. Martirenti czyli Marta Rentel, influencerka, którą na Instagramie obserwuje 650 tys. osób, na Youtubie jej kanał subskrybuje 156 tys. ludzi, a na Tik-Toku ogląda jej nagrania 2,5 miliona użytkowników, sprzedała w formie NFT za 1 mln zł swoją cyfrową… miłość!

Aukcja NFT Art.

NFT Art. skupia wokół siebie starannie wyselekcjonowane grono artystów. W metaversum tworzy swoje miejsce w oparciu o szeroką ofertę cyfrowych dzieł sztuki do nabycia. Mają one określoną wartość, często równie wysoką, jak dzieła sprzedawane w rzeczywistości.

Projekt NFT Art., dotyczący zorganizowania pierwszej w Polsce aukcji tokenizowanych dzieł sztuki, wspiera swoim doświadczeniem Samanta Belling – pomysłodawczyni i twórczyni projektu, historyk sztuki, redaktor prowadzący w „Samanta Belling rozmowy o sztuce”, a także redaktor magazynu „Artysta i Sztuka”.

Organizatorzy postanowili włączyć się w pomoc zaatakowanej przez Federację Rosyjską Ukrainie i przeznaczyć całkowitą kwotę ze sprzedaży 3 prac Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Oprócz dzieł w postaci tokenów NFT, podczas aukcji będzie można kupić prace w klasycznej formie: oleje na płótnie, rzeźby. Lista artystów jest imponująca: począwszy od jednego z najwybitniejszych polskich malarzy wszechczasów – Zdzisława Beksińskiego, przez Jarosława Jaśnikowskiego – czołowego twórcę nurtu magicznego realizmu po Wojciech Siudmaka – ulubionego artystę reżysera „Gwiezdnych Wojen” Luca Bessona.

Jak wziąć udział w aukcji?

W aukcji będzie można uczestniczyć w formie klasycznej, ale też równocześnie online poprzez platformę OneBid. Po przedstawieniu przez prowadzącego ceny wywoławczej, zarówno osoby na sali jak i te uczestniczące w niej online, będą mogły licytować dane dzieło.

Platforma Diamondscraft docelowo ma służyć do pośredniczenia w kupnie i sprzedaży tokenów NFT. Przed aukcją na tym portalu będzie można zobaczyć zdjęcia tokenów NFT, czyli prac, które będą licytowane w trakcie aukcji.

Udział w aukcji może wziąć każdy, kto zarejestruje się na portalu OneBid i zapisze się do uczestnictwa w aukcji online. Jeśli ktoś jednak zapragnie wziąć w niej udział w klasycznym stylu, powinien wysłać zgłoszenie na adres e-mail: info@diamondscraft.io. Otrzyma wówczas formularz zgłoszeniowy i przeprowadzona zostanie weryfikacja.

Uczestnik, który wylicytuje dzieło w formie tokenu NFT, może go otrzymać na dwa sposoby. Jeśli posiada portfel kryptowalutowy, token zostanie przesłany tam bezpośrednio. Jeśli jednak nie posiada takiego portfela, otrzyma token NFT na tzw. „zimnym portfelu” czyli na urządzeniu Ledger Nano S, który jest dedykowany do przechowywania tokenów NFT.

Moda na inność

Jedną z podstawowych cech człowieka jest chęć wyróżnienia się. Posiadania czegoś, co jest jedyne w swoim rodzaju. Ludzie otaczają się przedmiotami, które podnoszą ich prestiż i powodują, że stają się wyjątkowi na tle jakiejś społeczności. A jeżeli dodamy do tego bezpieczną opcję lokowania kapitału bądź inwestowania, nawet niewielkich sum pieniędzy, to otrzymamy produkt idealny – NFT. O olbrzymim potencjale tego rozwiązania najlepiej świadczą liczby. Jak podaje portal DappRadar, w 2020 r. kolekcjonerzy wydali na NFT 100 milionów dolarów. W kolejnym zawrotną sumę… 22 miliardów dolarów.

Źródło informacji: NFT Art.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM