Ludzie i kultura

Genealogia Pamięci: Pandemie, Głód i Katastrofy Przemysłowe w XX i XXI Wieku

Pamięć społeczna i kulturowa, która jest zapisana w doświadczeniach epidemii, głodu, klęsk żywiołowych i innych katastrof przemysłowych, ulega dynamicznym zmianom w XX i XXI wieku. Przemiany polityczne, społeczne i cywilizacyjne dają nowe perspektywy interpretacji minionych wydarzeń i wciąż dzielą społeczeństwa. XIII konferencja z cyklu „Genealogie Pamięci” zaprasza do wzięcia udziału w dyskusji na ten temat w dniach 22–24 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego z transmisją online. Wydarzenie to jest organizowane przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność.

Rozważania na tegorocznej konferencji skupią się na relacji między pamięcią oraz szerszymi procesami biopolitycznymi. Eksperci z całego świata przedstawią swoje badania dotyczące wpływu globalnych wydarzeń, takich jak pandemie, głód czy katastrofy przemysłowe. Przedmiotem rozważań będzie także sposób, w jaki trauma jest przetwarzana i zapamiętywana na poziomie społecznym, a także jakie dyskursy z tym związane są obecnie najbardziej aktywne.

Konstruowanie pamięci o wydarzeniach, które wpływają na nasze życie, jest procesem złożonym i dynamicznym. Wraz z upływem czasu, zmienia się nie tylko to, co jest wspominane, ale także to, co uznaje się za ważne. Proces ten wykracza poza samego człowieka i obejmuje również przedmioty i środowisko, które nas otaczają. W XX wieku pojawiły się nowe wzorce pamięci, które zostały wypracowane w celu ochrony społeczeństwa przed lękiem i chaosem. Nie wyklucza to jednak apokaliptycznych scenariuszy, które wpływają na tworzenie pamięci i kształtują naszą przyszłość.

Nasze wydarzenie będzie gościć dwie wybitne badaczki – prof. Dory Varghi (Uniwersytet w Exeter i Uniwersytet Humboldta w Berlinie) i Marguéritte Corporaal (Uniwersytet Radboud w Nijmegen), które zaprezentują wprowadzające wykłady. Ponadto odbędzie się publiczna debata poświęcona tematowi „Między traumą, pamięcią i zapominaniem – katastrofy nuklearne, środowiskowe i spowodowane działalnością człowieka w XX i XXI wieku”.

Cykl „Genealogie Pamięci” to międzynarodowy projekt akademicki realizowany przez ESPS od 2011 roku. Jest to szansa na wymianę intelektualną między badaczkami i badaczami z różnych dyscyplin nauki zajmującymi się pamięcią i historią oraz dzielenie się ich pracami w międzynarodowym środowisku akademickim. Organizowane w ramach cyklu konferencje prowadzą do publikacji w serii wydawniczej European Remembrance and Solidarity (Routledge). Finansowanie konferencji jest możliwe dzięki środkom niemieckiego Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz Unii Europejskiej.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tegorocznej edycji „Genealogii Pamięci”, odwiedź stronę Genealogies of Memory 2023: Pandemics, famines and industrial disasters of the 20th and 21st centuries | ENRS, aby dowiedzieć się więcej na temat wydarzenia.

Aby dołączyć do naszej konferencji, wypełnij formularz rejestracyjny pod adresem Registration Form for Participants (office.com) i zapoznaj się z naszym regulaminem.

Opieka merytoryczna:

Prof. Ewelina Szpak

E-mail: ewelina.szpak@enrs.eu

Kontakt:

Magdalena Żelazowska

E-mail: magdalena.zelazowska@enrs.eu

Tel.: +48 500 395 489

Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność zapewnia merytoryczną opiekę naukową pod kierunkiem prof. Eweliny Szpak.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Magdaleną Żelazowską:

E-mail: magdalena.zelazowska@enrs.eu

Tel.: +48 500 395 489

Zapraszamy do współpracy!

Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność został utworzony po to, aby zapewnić wiedzę i wsparcie dla osób zajmujących się badaniami i edukacją w zakresie historii i współczesnych aspektów pamięci i solidarności. Poprzez szeroki zakres działań, w tym seminaria, konferencje, programy edukacyjne i publikacje, Instytut wspiera badaczy, edukatorów i wszystkich zainteresowanych na całym świecie, aby zrozumieli powiązane historie i wnioski dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM