KRS informuje, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie posiada kompetencji do stanowienia norm dotyczących procedury nominacyjnej sędziów sądów krajowych. Potwierdził to 10 marca Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku, sygn. K 7/21. Wskazany wyrok jest ostateczny i ma powszechną moc obowiązującą, co oznacza, że art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności nie jest zgodny z kilkoma artykułami Konstytucji. Skutkiem wyroku jest derogacja artykułu 6 w zakresie objętym sentencją wyroku.
Konstytucja Polski jest więc najwyższym prawem w kraju i wyznacza niezbywalne granice tożsamości narodowej. Oznacza to, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma uprawnień do badania przestrzegania sądowych wyroków wydanych w sprawie Wałęsy przeciwko Polsce w orzeczeniu z dnia 23 listopada 2023 r., i wskazany wyrok nie ma mocy wiążącej w krajowym porządku prawnym.
Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce budzi wątpliwości, ponieważ nie przestrzegano konwencyjnych standardów procesowych. Art. 26 ust. 4 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zobowiązuje sędziów orzekających w składzie Izby i Wielkiej Izby do wyznaczenia sędziego z ramienia zainteresowanej Wysokiej Układającej się Strony, a w sytuacji niemożliwości wyznaczenia takiego sędziego – powołania sędziego z listy uprzednio przedłożonej przez Stronę. W sprawie Wałęsa przeciwko Polsce zaniedbano te zasady, pomijając sędziów z listy przedłożonej przez Rzeczpospolitą Polską na rzecz sędziego wskazanego przez Grecję. Takie postępowanie nie odnosi się do wcześniejszych spraw o sygn. 39734/15, 35530/16 i 26804/18 przeciwko Węgrom, w których Trybunał wybrał sędziego ze Szwajcarii z listy przedłożonej przez Węgry, przestrzegając zatem konwencyjnych standardów.
Krakowska Rada Sądownictwa wyraźnie stwierdza, że każde działanie organów państwa, oparte o niezgodne z Konstytucją przepisy, będzie naruszeniem art. 7 Konstytucji.
PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian do ich treści. Odpowiedzialność za zawartość komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl