Nauka i technologie

Odkrycie w starożytnym Apsaros: Zaginione dziedzictwo Gruzji odrodziło się w rzymskim fortalicju

Archeolodzy odkryli podczas badań rzymskiego fortu Apsaros w Gruzji piec do wypalania ceramiki oraz pozostałości amfor do transportu wina. To odkrycie sugeruje, że na terenie fortu, po częściowej ewakuacji wojska, mogła być prowadzona produkcja na potrzeby armii rzymskiej.

Około 2 tysięcy lat temu Apsaros, jak była znana wśród starożytnych, stanęła na granicy rzymskiej prowincji Kapadocji. Dziś miejscowość Gonio, w której się znajduje, służy jako położone obok kurortu Batumi w zachodniej Gruzji, wakacyjne miejsce.

Dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz prof. Shota Mamuladze z Gonio-Apsaros Archaeological and Architectural Site wspólnie kierują Polsko-Gruzińską Ekspedycją Gonio-Apsaros, która w tym roku wykonuje swoje dziesiąte wykopaliska w tym regionie.

Za pomocą nowych badań udało się odnaleźć piec do wypalania ceramiki, który pochodzi z prawdopodobnie amfor, zlokalizowany w centralnej części fortu w miejscu budynku sztabowego datowanego na 1 połowę II w. n.e. We wnętrzu znaleziono fragmenty naczynia. Jest to kolejne odkrycie tego typu – pierwszy został znaleziony wcześniej poza murami fortu w części stanowiska z pierwszych wieków naszej ery.

Odkrycie pieca do wypalania ceramiki i amfor w rzymskim forcie Apsaros w Gruzji to ważny odkrywczy sukces. Uczeni z Uniwersytetu im. Iwana Czajkowskiego w Tbilisi odkryli zabytek, który jest świadectwem życia i kultury w czasach antycznych. Badania wykazały, że piec mógł być używany w okresie od II wieku p.n.e. do IV wieku n.e.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM