Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Regiony Rewitalizacji 3.0. Rusza nowa edycja programu (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

Projekt Regiony Rewitalizacji ma na celu dostarczenie wsparcia doradczego i edukacyjnego dla gmin, promowanie dobrych praktyk rewitalizacyjnych oraz pomoc w realizacji programów rewitalizacji na szczeblu lokalnym. Inauguracja projektu odbyła się 9 stycznia 2024 r. podczas seminarium w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które otworzył wiceminister Jacek Protas.

Rewitalizacja to kompleksowe narzędzie, które ma na celu stymulowanie rozwoju lokalnego i zmiany w polskich miastach i gminach, zarówno w sferze społecznej, gospodarczej, jak i przestrzennej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspiera funkcjonowanie i rozwój systemu rewitalizacji w Polsce poprzez środki krajowe oraz Fundusze Europejskie i Norweskie. Dzięki temu miasta i miasteczka stają się coraz lepszym miejscem do życia dla swoich mieszkańców oraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów i turystów – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

Sekretarz stanu zaznaczył, że samorządy biorą udział w różnego rodzaju konkursach i programach, które mają na celu nie tylko pozyskiwanie funduszy na inwestycje rozwojowe, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności w zakresie zarządzania procesami rewitalizacji w gminach.

Nasza firma oferuje wsparcie dla gmin w tworzeniu efektywnych programów

Ostatnie seminarium było inauguracją trzeciej edycji inicjatywy wsparcia rewitalizacji w Polsce. Projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” ma na celu wzmocnienie zdolności gmin do planowania i realizacji działań rewitalizacyjnych poprzez wsparcie doradcze i szkoleniowe.

Przez najbliższe cztery lata planujemy współpracować z 16 zespołami ds. rewitalizacji w Urzędach Marszałkowskich z całego kraju. Naszym celem jest wsparcie działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa, mających na celu rozwijanie kompetencji w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz jego roli w procesie rewitalizacji. Całkowity budżet projektu wynosi 84 mln złotych, finansowany w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.

W trakcie poprzedniej edycji projektu Regiony Rewitalizacji, realizowanego w latach 2019-2022 w 16 województwach, odbyło się 570 spotkań edukacyjnych, w których wzięło udział ponad 11 tys. uczestników z gmin. Ponad 550 gmin skorzystało z indywidualnego wsparcia doradczego, a także opracowano ponad 30 podręczników i publikacji o rewitalizacji. Dodatkowo, powstało 16 regionalnych serwisów o rewitalizacji oraz 16 modułów dotyczących rewitalizacji w ramach geoportali wojewódzkich. Całkowity budżet drugiej edycji projektu wyniósł ok. 10,8 mln zł, z czego 9,7 mln zł stanowiła dotacja ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Programy regionalne jako wsparcie dla rewitalizacji

Finansowanie działań rewitalizacyjnych było tematem naszej dyskusji podczas spotkania.

W ramach perspektywy finansowej 2021-2027, programy regionalne będą wspierać przedsięwzięcia służące lokalnej społeczności, gospodarce, ładowi przestrzennemu oraz zrównoważonemu gospodarowaniu przestrzenią.

Nowe programy rewitalizacji gmin, zgodne z ustawą o rewitalizacji, będą pełniły funkcję strategii terytorialnej (strategii IIT). W celu usprawnienia realizacji instrumentów terytorialnych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 (wersja z 24.08.2023)”.

Praktyczne zastosowanie rewitalizacji

Podczas seminarium zaprezentowano skuteczne praktyki rewitalizacyjne, dzieląc się doświadczeniami samorządowców z Włocławka, Tomaszowa Mazowieckiego i Hrubieszowa, którzy skorzystali z programu „Rozwój lokalny”.

Dzięki dofinansowaniu w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021 w wysokości 102 mln euro, program umożliwił poprawę jakości życia mieszkańców 29 małych i średnich miast w Polsce.

Włocławek wykorzystał fundusze z programu na zwiększenie integracji społecznej mieszkańców miasta i wzmocnienie więzi społecznych.

Tomaszów Mazowiecki przeznaczył środki na kompleksowy program edukacji ekologicznej EKOpozytywny Tomaszów oraz dostosowanie przestrzeni publicznej do zagrożeń klimatycznych, takich jak fale upałów i miejskie wyspy ciepła.

Hrubieszów planuje stworzyć warunki sprzyjające integracji oraz uporządkować przestrzeń miejską, aby dostosować ją do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Miasto również przeznaczyło fundusze na projekty mające na celu zapobieganie i adaptację do zmian klimatu, oraz wdrażanie ekologicznych środków transportu.

Na stronie Krajowego Centrum wiedzy o Rewitalizacji znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących rewitalizacji, w tym dobre praktyki, publikacje, przepisy prawne oraz dokumenty związane z finansowaniem działań rewitalizacyjnych ze środków unijnych.

Nowa edycja programu Regiony Rewitalizacji została właśnie uruchomiona. Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/regiony-rewitalizacji-rusza-nowa-edycja-programu

Fundusze Europejskie – Departament Komunikacji i Promocji

UWAGA: Treść komunikatów publikowanych w serwisie PAP nie jest modyfikowana przez PAP SA i jest dostarczana przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z ustawą prawo prasowe (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM