Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i Fundacja „Instytut Mikromakro” wspólnie organizują pierwsze w Polsce foresighty rynku bezzałogowych statków powietrznych (BSP). W odpowiedzi na wyzwania, jakie stoją przed branżą technologii bezzałogowych, obie instytucje tworzą przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń poprzez seminaria online, raporty i konferencję naukowo-biznesową. Pierwsze wydarzenie odbędzie się 29 lutego br.
Foresight to proces analizy, który służy do prognozowania przyszłych tendencji i zjawisk. Jego celem jest identyfikacja potencjalnych potrzeb, możliwości i zagrożeń związanych z rozwojem różnych obszarów, takich jak technologia, prawo, biznes i społeczna akceptacja.
Badania przeprowadzone przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i Fundację „Instytut Mikromakro” pozwolą zidentyfikować obecny stan polskiego rynku dronowego oraz jego główne wyzwania. Będzie to także okazja do zrozumienia potrzeb różnych branż, w których nowe technologie i drony mogą przyspieszyć rozwój kluczowych sektorów gospodarki, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Przyszłościowe scenariusze są opracowywane dla sektorów takich jak logistyka i transport, monitoring i inspekcja, rolnictwo precyzyjne i ochrona środowiska, służby ratunkowe i porządkowe.
Aby opracować przewidywania, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa organizuje bezpłatne seminaria online, które będą zawierały dyskusje ekspertów i przedstawicieli różnych branż.
„Rynek bezzałogowych statków powietrznych znajduje się w przełomowym momencie. Z jednej strony charakteryzuje go wielki potencjał, w tym szansa zastosowania w różnych sektorach gospodarki. Z drugiej, od 1 stycznia 2024, loty w kategorii szczególnej mogą odbywać się jedynie dronem wyposażonym w aktywny i aktualny system zdalnej identyfikacji oraz możliwe staje się wykonywanie operacji zgodnie ze scenariuszami standardowymi STS. Co więcej, w Polsce funkcjonują instytucje certyfikujące, które przeszły audyty, ale nie mogą otrzymać notyfikacji” – mówi dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Następne seminarium online odbędzie się 29 lutego 2024 roku i skupi się na wykorzystaniu dronów w logistyce i transporcie. Kolejne spotkania zaplanowano na 12 marca (monitoring, inspekcja, ochrona), 21 marca (ekologia i rolnictwo precyzyjne) oraz 12 kwietnia (służby ratunkowe i porządkowe). Więcej informacji można znaleźć na stronie seminarium online.
Droniada Future Forum
Wirtualne spotkania zakończą się konferencją „Droniada Future Forum” organizowaną przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa 24 maja 2024 roku. Scenariusze będą również tematem debaty o transporcie autonomicznym, czyli zrobotyzowanej mobilności, będącej głównym tematem Droniady 2024, która odbędzie się w dniach 4-9 czerwca 2024.
„Naszym celem jest integracja środowiska naukowego, samorządowego i biznesowego w celu wypracowania scenariuszy rozwoju sektora dronowego w Polsce. To pierwsza tego typu próba wypracowania rozwiązań obejmujących interesariuszy z różnych sektorów, którzy w swojej działalności wykorzystują drony. To również spojrzenie na temat z różnych perspektyw – ekonomicznej, społecznej i technologicznej. Tworzymy ekosystem BSP z udziałem dostawców usług dronowych, jak i odbiorców tych usług, w tym przedstawicieli różnych gałęzi biznesu oraz przedstawicieli miast” – wyjaśnia dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Raport o branży dronowej
Jeden z raportów branżowych, które pozwalają spojrzeć szerzej na rynek dronowy, to „The Storm. Drone Market in Poland. Edition 2024” opracowany przez Fundację „Instytut Mikromakro” i partnera tytularnego publikacji i badania, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
Przedstawiamy raport powstały po styczniowej debacie w Parlamencie Europejskim na temat przyszłości sektora BSP. Raport ma na celu zaprezentowanie specyfiki polskiego rynku dla szerokiego międzynarodowego grona. Zawiera analizę branży BSP w kontekście wejścia w życie przepisów unijnych, które mogą wpłynąć na wyhamowanie rozwoju innowacji i odpływ kapitału intelektualnego do Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Raport dostępny jest do pobrania bezpłatnie ze strony Instytutu.
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl