Biznes i finanse

MF: Zmiany w Kodeksie cywilnym i ustawie o kredycie konsumenckim (komunikat)

W czwartek, 29 lutego, odbyła się Gala Liderów Jakości OTOMOTO w Łodzi. Podczas tego wydarzenia świętowano najlepsze praktyki na rynku motoryzacyjnym oraz 20-lecie istnienia OTOMOTO – wiodącej platformy motoryzacyjnej w Polsce. Wśród uczestników znaleźli się partnerzy biznesowi, eksperci motoryzacyjni oraz przedstawiciele świata automotive.

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że 5 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim.

Nowe przepisy usuwają ograniczenia dotyczące udzielania kredytów dla rolników.

Projekt ustawy umożliwi dalsze korzystanie z programów publicznych, np. z ARMiR.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim przedłożony przez Ministra Finansów.

„Nowelizacja Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim wpłynie pozytywnie na sektor rolny, jeśli chodzi o utrzymanie ciągłości finansowania działalności rolniczej i zapewnienie dalszego korzystania przez rolników z programów rządowych” – powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Nowe przepisy mają na celu usunięcie ograniczeń dotyczących udzielania kredytów konsumenckich dla rolników, w tym uchylenie przepisów dotyczących umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne oraz przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących niedozwolonych postanowień umownych, które nie uwzględniają specyfiki kredytów udzielanych ze wsparciem publicznym.

Najważniejsze zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim

* Osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne będą zwolnione z przepisów dotyczących kredytów konsumenckich.

* Rolnicy będą mogli nadal korzystać z kredytów konsumenckich na dotychczasowych warunkach.

* Nowe przepisy eliminują bariery finansowe dla rolników związane z kosztami, biurokracją i niepewnością prawną dotyczącą kredytów ze wsparciem publicznym.

Przedstawione rozwiązanie ma na celu uniknięcie tymczasowego ograniczenia dostępu rolników do programów publicznych, takich jak kredyty objęte dopłatami z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. dotycząca konsumenckiej pożyczki lombardowej wprowadziła rozwiązania chroniące osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne od 7 stycznia 2024 r. Dotychczas działalność rolnicza była traktowana jako działalność gospodarcza nieobjęta ochroną konsumencką.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM