Polityka i społeczeństwo

KPRM: Bon senioralny i 100 dni Minister ds. Polityki Senioralnej (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła nowe inicjatywy dla seniorów.

Minister ds. Polityki Senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, przedstawiła założenia programu bonu senioralnego oraz podsumowała swoje działania w ciągu 100 dni na stanowisku.

Program bonu senioralnego jest skierowany do seniorów w wieku 75+ oraz ich rodzin. Minister Okła-Drewnowicz omówiła także swoje osiągnięcia w ciągu pierwszych 100 dni pracy.

System wsparcia dla osób starszych jest niezwykle istotny w obecnym społeczeństwie. Jestem szczęśliwa, że mogę prezentować założenia tego systemowego rozwiązania przez najbliższe 100 dni. Polityka senioralna staje się coraz bardziej ważnym tematem w debacie publicznej, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem – powiedziała M. Okła-Drewnowicz podczas konferencji prasowej.

– Wierzę, że system wsparcia dla seniorów jest kluczowym elementem naszego społeczeństwa. Jestem podekscytowana możliwością prezentacji założeń tego rozwiązania przez najbliższe 100 dni. Cieszę się, że polityka senioralna zyskuje coraz większe znaczenie w debacie publicznej – powiedziała M. Okła-Drewnowicz podczas konferencji prasowej.

Projekt Ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem zawiera założenia dotyczące bonu senioralnego, który umożliwia finansowanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania seniora. Usługi te obejmują pomoc w codziennych czynnościach, utrzymywanie kontaktu z otoczeniem oraz pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków.

Minister ds. Polityki Senioralnej zadeklarowała, że priorytetem jest stworzenie systemu wsparcia seniora w miejscu jego zamieszkania, z minimalizacją konieczności kierowania osób starszych do placówek całodobowych.

– Program skierowany będzie do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin. Maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2 150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Warunkiem otrzymania wsparcia będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji, najczęściej dziecka seniora.

Program bonu senioralnego jest innowacyjnym podejściem do aktywizacji seniorów. Jego wprowadzenie umożliwi starszym pracownikom pozostanie na rynku pracy, jednocześnie tworząc nowe miejsca pracy dla opiekunów. Ponadto, program ten może przyczynić się do formalizacji zatrudnienia, wyprowadzając wiele osób z szarej strefy ekonomii – podkreśliła Minister.

Procedura korzystania z bonu dla seniorów

Aby skorzystać z bonu senioralnego, rodzina w porozumieniu z seniorem złoży wniosek o jego przyznanie. Szacuje się, że z bonu senioralnego skorzystać będzie mogło ponad 535 tys. osób starszych.

Usługi dla seniorów będą zarządzane przez samorządy gminne, które będą miały możliwość ich realizacji we własnym zakresie lub poprzez zlecenie np. organizacji pozarządowej, przedsiębiorstwu społecznemu lub lokalnej firmie.

Na obszarach wiejskich szczególnie trudna sytuacja dotyczy opieki nad osobami starszymi. Jedną z możliwych rozwiązań jest zatrudnienie odpowiednio przeszkolonych pań z kół gospodyń wiejskich. Rozmowy z przedstawicielkami tego środowiska wykazały ich żywe zainteresowanie taką formą aktywizacji – powiedziała M. Okła-Drewnowicz.

Aby rozpocząć program, konieczne będzie przeszkolenie kadry opiekunów. Wymagane będzie ukończenie 30-godzinnego szkolenia przygotowującego do pracy z seniorami z niezaspokojonymi potrzebami życia codziennego.

Nowy program wsparcia dla seniorów będzie opierał się na kryteriach dochodowych, które będą uwzględniały miesięczny dochód seniora, nie przekraczający 5 000 zł brutto.

Minister podkreśliła, że ustalenie stosunkowo wysokiego kryterium dochodowego dla seniorów stanowi swoistą rewolucję. Celem jest wyjście poza tradycyjną pomoc społeczną i objęcie wsparciem jak największej liczby osób starszych i ich rodzin.

W przypadku członka rodziny, kryterium zostanie określone na podstawie prowadzonego gospodarstwa domowego – jednoosobowego lub wieloosobowego. Dla jednoosobowego gospodarstwa granicą będzie dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, a dla wieloosobowego – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

Projekt będzie poddany szerokim konsultacjom publicznym.

Minister ds. Polityki Senioralnej przez pierwsze 100 dni swojej kadencji podejmowała różnorodne działania.

Minister Marzena Okła-Drewnowicz, oprócz prac nad bonem senioralnym, zainicjowała wiele innych działań w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania.

Minister, we współpracy z MSWiA, pracuje nad zmianami w przepisach, które umożliwią wydłużenie ważności dowodów osobistych dla osób starszych.

Urząd jest również przygotowywany do przejęcia koordynacji dwóch programów dla seniorów: Aktywni Plus i Senior Plus, które obecnie są w gestii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Priorytetem w tym obszarze będzie realizacja zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane bez żadnych zmian w ich treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne na nowej Platformie Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM