Polityka i społeczeństwo

Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej

Odbywająca się do 2 czerwca 2024 r. na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie wystawa prezentuje prace 11 fotografów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej, obrazujące zmiany klimatyczne w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Projekt „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” powstał przy współpracy Polskiej Agencji Prasowej z ambasadą Królestwa Niderlandów.

Wystawa „Wizualizacja Kryzysu Klimatycznego” jest efektem współpracy agencji fotograficznych NOOR Images z Holandii oraz Slovak Press Photo ze Słowacji. Powstała po półrocznych warsztatach dla artystów wizualnych z Czech, Węgier, Polski i Słowacji, które poprowadził holenderski fotoreporter Kadir van Lohuizen z NOOR Images, laureat nagrody World Press Photo.

„Ambasady Królestwa Niderlandów na całym świecie powinny wspierać działania wszędzie tam, gdzie możemy zrobić coś dla polepszenia klimatu. Pomyśleliśmy, że to doskonały projekt, ponieważ poprzez obrazy pokazuje, co oznaczają zmiany klimatyczne. Myślę, że to uświadamia ludziom, czym te zmiany są, ponieważ dla wielu z nich wciąż jest to tylko nic nie mówiący termin” – wskazała Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów podczas uroczystego otwarcia wystawy 10 kwietnia.

Katarzyna Liebrecht, product manager projektu, kierownik archiwum fotograficznego PAP, wyjaśniła, że agencje fotograficzne: NOOR Images z Holandii i Slovak Press Photo zainicjowały projekt wizualizacji zmian klimatycznych, który ma być wspólny dla czterech państw z Grupy Wyszehradzkiej.

„Wierzymy, że fotografia ma moc w przekazywaniu informacji. Dlatego było nam bardzo miło, że do tego projektu została zaproszona Polska Agencja Prasowa, ponieważ dla nas jest to bardzo ważny temat” – podkreśliła Katarzyna Liebrecht.

Wystawa prezentuje fotografie ukazujące odradzanie się mokradeł na Dunaju, zniszczone lasy w Czechach, suszę na Węgrzech oraz historie naukowców, których badania pomagają zrozumieć wpływ zmian klimatu na nasze życie.

Zdjęcia zgromadzone na wystawie dokumentują m.in. regenerację mokradeł na Dunaju, zniszczone lasy w Czechach, suszę na Węgrzech, a także historie naukowców, których eksperymenty pomagają zrozumieć wpływ zmian klimatu na nasze życie.

„Każdemu z twórców udało się pokazać na zdjęciach walkę z kryzysem klimatycznym i, co ciekawe, to nie są drastyczne zdjęcia, ale obrazy, które w delikatny, naturalny sposób uświadamiają nam, że to co widzimy na co dzień, to jest właśnie ten kryzys klimatyczny” – zaznaczyła Katarzyna Liebrecht.

Na wystawie „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” można zobaczyć prace takich artystów jak Kinga Wrona, dr Rafał Siderski i Tomasz Stabiński.

Kinga Wrona specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, bada relacje między człowiekiem a naturą w kontekście zmian klimatycznych, klęsk żywiołowych i degradacji środowiska. Dr Rafał Siderski skupia się na człowieku i przyrodzie jako artysta wizualny. Tomasz Stabiński, fotograf i niezależny filmowiec, porusza temat życia pszczół w swoim projekcie.

Wystawę „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” zorganizowali fundacja NOOR i fundacja Slovak Press Photo, przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech i w Polsce, oraz finansowego wsparcia Funduszu Wyszehradzkiego.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM