Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce. Ostatnie lata to wielki wzrost ich popularności, a teraz możemy się cieszyć, że pierwsze owoce są dostępne po przystępnych cenach. Truskawki to polskie superowoce, znane z doskonałego smaku i wysokiej jakości. Dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od swoich importowanych odpowiedników? Dowiedz się więcej o tym, jakie korzyści zdrowotne niosą ze sobą polskie truskawki!
– Ministerstwo Finansów informuje, że dzisiaj mija termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2023 r.
– Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej.
– Dotychczas podatnicy złożyli już ponad 7,3 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT, a w sumie wpłynęło około 15 mln deklaracji.
– Zachęcamy do skorzystania z najwygodniejszej formy rozliczenia – usługi Twój e-PIT. Sprawdź zeznanie PIT przed automatycznym zaakceptowaniem, aby uwzględnić przysługujące odliczenia, skorzystać z ulg i wskazać organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1,5 proc. podatku.
– Zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego i zadbaj o swoje rozliczenie już dziś!
Złóż swój e-PIT online w e-Urzędzie Skarbowym
Dzięki e-PIT możesz złożyć swoje zeznanie podatkowe o dowolnej porze i z dowolnego miejsca, korzystając z urządzenia podłączonego do internetu. Usługa jest dostępna wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl.
Można zalogować się do e-Urzędu Skarbowego za pomocą login.gov.pl, Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Dzięki nim można korzystać ze wszystkich funkcji e-Urzędu Skarbowego.
Do usługi Twój e-PIT można także zalogować się za pomocą danych podatkowych. Więcej informacji na temat logowania tym sposobem znajdziesz na stronie: www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/logowanie-do-e-us/#da
Termin automatycznej akceptacji zeznań w usłudze Twój e-PIT
Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować, zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Niezłożenie samodzielnie zeznań PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP za 2023 r. spowoduje automatyczną akceptację zeznań po upływie 30 kwietnia. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
Od północy 1 maja 2024 r. rozpocznie się proces automatycznej akceptacji zeznań w usłudze Twój e-PIT, który potrwa do 7 maja br. W tym czasie usługa nie będzie dostępna.
Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań, podatnicy będą mieli dostęp do swoich rozliczeń i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, tzw. UPO.
Jeśli zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, urząd skarbowy poinformuje podatnika o kwocie podatku do zapłaty w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności (czyli od 30 kwietnia br.).
Jeśli podatnik wyraził zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną, to zawiadomienie o należności podatkowej zostanie przesłane w formie elektronicznej. W przypadku braku zgody, zawiadomienie zostanie wysłane pocztą na adres podany w rozliczeniu podatkowym.
Podatnik ma obowiązek uregulować podatek w ciągu 7 dni od otrzymania informacji.
Korekta zeznania podatkowego
Jeśli konieczna jest korekta zeznania PIT, można to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań, za pośrednictwem systemu e-Deklaracje lub tradycyjnie na papierowym formularzu.
W usłudze Twój e-PIT istnieje możliwość złożenia korekty zeznania, zarówno zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie. Składając korektę można zmienić w zeznaniu m.in. dane dotyczące ulg czy Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), której przekazujemy 1,5 proc. podatku (informacje w zakresie OPP można skorygować jedynie w korekcie złożonej do końca maja 2024 r.). Należy przy tym pamiętać, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia 2024 r. stanowią korekty tych zeznań, zarówno zaakceptowanych przez podatnika, jak i zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT.
Jeśli korekta zeznania PIT nie jest składana w trakcie postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie ma obowiązku dołączenia uzasadnienia. Opcjonalnie można dołączyć uzasadnienie i opisać popełniony błąd w pierwotnym zeznaniu.
Przekazanie 1,5% podatku dla OPP
Osoby rozliczające PIT mają możliwość przekazania 1,5% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Aby OPP otrzymały środki z podatku, muszą zgłosić swój aktualny rachunek bankowy do właściwego urzędu skarbowego. Organizacje, które nie dokonały zgłoszenia, mają czas do 30 czerwca 2024 r. Jeśli OPP zgłosiły swój rachunek bankowy w poprzednich latach i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań.
Urząd skarbowy przekaże środki OPP tylko po dokonaniu pełnej zapłaty podatku PIT za 2023 r. do 30 czerwca 2024 r.
Aby uzyskać więcej informacji na temat 1,5 proc. podatku dla OPP, odwiedź naszą stronę: https://www.gov.pl/web/kas/15-podatku-dla-opp-co-zrobic-by-srodki-trafily-do-organizacji.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl