Biznes i finanse

MF: Rząd przyjął projekt ustawy odraczającej Krajowy System e-Faktur (komunikat)

Zapraszamy inwestorów na konferencję BioMaxima, polskiego producenta wyrobów do laboratoryjnej diagnostyki medycznej i mikrobiologii przemysłowej, gdzie zostanie przedstawiony raport finansowy za I kwartał 2024. Konferencja odbędzie się 29 maja 2024 roku o godzinie 9.00. Podczas spotkania omówiona zostanie realizacja strategii, bieżąca sytuacja spółki, podsumowanie ubiegłego roku przez zarząd oraz odpowiedzi na pytania inwestorów.

– Ministerstwo Finansów ogłasza, że ze względu na zdiagnozowane błędy krytyczne w systemie, konieczne jest odroczenie daty obowiązkowego KSeF.

– Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r.

– Resort finansów planuje dalsze uproszczenia KSeF, a etapowe wejście w życie będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

– Na mocy ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. obowiązkowy KSeF miałby wejść w życie od 1 lipca 2024 r., jednak audyt informatyczny wykazał konieczność przesunięcia tej daty na 1 lutego 2026 r. Więcej informacji w komunikacie nt. podsumowania audytu KSeF.

W związku z powyższym, Rada Ministrów musiała przyjąć projekt ustawy nowelizującej ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektóre inne ustawy (UD49), który przewiduje wyłącznie odroczenie daty wejścia w życie obowiązku KSeF.

Terminy wdrożenia KSeF

Zgodnie z projektem, wszyscy podatnicy (czynni i zwolnieni z VAT) mieliby obowiązek wdrożenia KSeF w jednym terminie. Projekt zakłada także dodatkowe odroczenia terminów związanych z wprowadzeniem KSeF, określonych w ustawie.

Dotyczy to wskazania:

– okresu przejściowego dla wystawiania faktur z kasy rejestrującej

– odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF,

– odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF,

W efekcie utrzymuje się dodatkowe odroczenia zawarte w ustawie zachowując półroczny okres przejściowy.

Odrębne prace legislacyjne

Uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF będą przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. W drugim projekcie legislacyjnym będą również przedstawione propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Resort proponuje, żeby od. 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. Projekt zostanie poddany szczegółowym konsultacjom publicznym i opiniowaniu.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszym serwisie są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM