Polityka i społeczeństwo

KPRM: Westerplatte – Nigdy więcej samotności i słabości! (komunikat)

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza:

Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się 1 września 2024 roku na Westerplatte. Premier Donald Tusk wziął udział w ceremonii, podkreślając symbolizm Westerplatte jako miejsca oporu, odwagi i poświęcenia. Premier podkreślił również, że Polska wyciągnęła wnioski z tamtych wydarzeń, aby zawsze mogła być bezpieczna, wolna i niepodległa.

Westerplatte – znamienne wydarzenie historii Polski:

4 września 1939 roku pancernik niemiecki Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, co uważane jest za symboliczny początek II wojny światowej. Mimo zdecydowanej przewagi wroga, polscy żołnierze przez siedem dni bronili się z niezłomnością i bohaterstwem, stając się symbolem narodowego oporu i inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Dzisiaj, w 85. rocznicę ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę, jesteśmy tutaj, aby uczcić bohaterów, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i aby przypomnieć światu o ich wielkim poświęceniu – powiedział Premier.

Podczas swojego wystąpienia premier wspomniał majora Henryka Sucharskiego, który był dowódcą obrony Westerplatte, oraz innych żołnierzy, którzy pomimo ogromnej przewagi wroga, wykazali się niezwykłym męstwem i poświęceniem.

„Naród potrzebuje bohaterów, takich jak oni, aby przetrwać” – powiedział szef rządu.

Dzisiejsze pokolenia mają obowiązek pamiętać o tych, którzy poświęcili życie za wolność i niepodległość Polski.

Nowoczesna armia jako gwarant bezpieczeństwa:

Podczas uroczystości Premier podkreślił, że Polska wyciągnęła wnioski z tragicznych wydarzeń II wojny światowej i obecnie rozwija jedną z najnowocześniejszych armii w Europie. Inwestycje w siły zbrojne, zarówno w nowoczesny sprzęt, jak i w profesjonalizm polskich żołnierzy, mają na celu zapewnienie, że Polska już nigdy więcej nie będzie musiała stawiać czoła wrogowi w osamotnieniu.

„Bohaterowie są fundamentem naszego bezpieczeństwa. Dzisiaj rozwijamy najnowocześniejszą armię w Europie, inwestując ogromny wysiłek i poświęcenie w siłę obronną Polski. Cały świat, cała Europa zaczynają dostrzegać nasze wysiłki” – Premier D. Tusk.Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich Polaków. W 2025 roku planujemy rekordowe wydatki na obronę narodową, które wyniosą aż 186,6 mld zł, co oznacza wzrost o 28,6 mld zł w porównaniu z obecnym rokiem. Planujemy również przeznaczyć 4,7% PKB na polskie wojsko, w tym na uposażenia dla żołnierzy zawodowych.

W obliczu współczesnych zagrożeń konieczne jest nie tylko przygotowanie do obrony, lecz także aktywne budowanie sojuszy międzynarodowych. Polska powinna pełnić rolę filara stabilności i bezpieczeństwa w Europie, co jest niezbędne do skutecznego zabezpieczenia naszego kraju przed coraz bardziej realnymi zagrożeniami.

Podczas lekcji z Westerplatte, premier przypomniał, że historia II wojny światowej jest nadal obecna w polskich miastach i nie może być traktowana jako abstrakcja.

Westerplatte stanowi nie tylko symbol przeszłości, ale także przestroga dla przyszłości, że musimy działać wspólnie zarówno w ramach NATO, jak i zjednoczonej Europy, aby uniknąć izolacji.

Premier podkreślił, że lekcja z Westerplatte mówi nam, że nie możemy pozwolić sobie na izolację i musimy działać wspólnie zarówno w ramach NATO, jak i w ramach zjednoczonej Europy, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Westerplatte jest nie tylko historycznie znaczące, ale także symboliczne, przypominające nam, że Polska nie może pozostawać osamotniona w obliczu zagrożeń. Musimy wyciągnąć wnioski z tragicznych wydarzeń II wojny światowej i budować trwałe sojusze międzynarodowe, które zapewnią bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie.”Dzisiaj musimy zobowiązać się do tego, że 'nigdy więcej nie będziemy sami’. Nie może się już powtórzyć w historii sytuacja, w której Polska będzie musiała stawić czoła agresji w izolacji. Naszym celem jest trwałe budowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego i jednoczenie Europy w celu obrony naszej Ojczyzny i naszej cywilizacji” – powiedział szef rządu.

W dzisiejszych czasach międzynarodowa współpraca odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu pokoju i stabilności, a Westerplatte symbolizuje te wartości od lat.

Pamięć jako zobowiązanie:

Westerplatte, jako miejsce wpisane na trwałe w historię Polski i świata, pozostaje symbolem ciągłości narodowej pamięci. Premier zaznaczył, że pamięć o bohaterach Westerplatte i wszystkich walczących podczas II wojny światowej, nie tylko oddaje hołd przeszłości, ale również stanowi zobowiązanie do działania na rzecz przyszłości – dla bezpieczeństwa kolejnych pokoleń Polaków.

Podczas uroczystości na Westerplatte złożono wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, aby uczcić wszystkich, którzy poświęcili życie w walce o wolność i niepodległość Polski.

Pamięć o bohaterach stanowi fundament naszej przyszłości, przypominając nam o naszej odpowiedzialności za losy Ojczyzny – stwierdził Premier Donald Tusk.

Nasza odpowiedzialność obejmuje nie tylko zachowanie pamięci, lecz przede wszystkim podejmowanie działań mających na celu budowanie bezpiecznej, wolnej i niepodległej Polski. Nie powinniśmy poświęcać życia naszych bohaterów – dodał.

Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z prawem prasowym. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM