Polityka i społeczeństwo

MF: Pomoc dla powodzian – zwolnienie z cła i VAT towarów importowanych (komunikat)

Zgodnie z informacją Ministra Finansów:

Import artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, lekarstwa, odzież i pościel, przeznaczonych do nieodpłatnej dystrybucji przez państwowe lub uprawnione organizacje charytatywne, podlega zwolnieniu z cła.

Organizacje społeczne lub jednostki organizacyjne statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej mogą skorzystać z zwolnienia z VAT w przypadku importu leków, odzieży, środków spożywczych i innych towarów.

Zwolnienie z VAT jest uzależnione od zastosowania zwolnienia z cła.

Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła dotyczy określonych towarów importowanych przez organy państwowe lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne:

– artykuły pierwszej potrzeby (takie jak żywność, lekarstwa, odzież, pościel), które są przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących;

– wszelkiego rodzaju towary przekazywane bezpłatnie przez osoby lub organizacje spoza UE organom państwowym lub uprawnionym organizacjom charytatywnym lub dobroczynnym, które są wykorzystywane do zbierania funduszy podczas publicznych zbiórek na rzecz osób potrzebujących;

Osoby lub organizacje spoza UE mogą przekazać nieodpłatnie wyposażenie biurowe i materiały organizacjom charytatywnym lub dobroczynnym, pod warunkiem że zostaną one wykorzystane wyłącznie na potrzeby ich funkcjonowania lub do realizacji celów charytatywnych lub dobroczynnych.

Osoby mogą skorzystać ze zwolnienia celnych na podstawie art. 61 rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009, które ustanawia wspólnotowy system zwolnień celnych.

Aby skorzystać z tego zwolnienia, organizacje charytatywne lub dobroczynne muszą spełniać określone warunki, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 marca 2011 r.

Zgodnie z niniejszym przepisem, możliwość skorzystania z ulgi celnej przysługuje między innymi fundacjom i stowarzyszeniom spoza sektora finansów publicznych oraz jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej, które:

– organizacje działające w celu pożytku publicznego lub nie prowadzące działalności gospodarczej i stosujące procedury księgowe umożliwiające nadzorowanie ich działalności oraz oferujące wszelkie uznane za niezbędne gwarancje.

Aby ubiegać się o zwolnienie z cła, instytucja lub organizacja nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego (OPP).

Zwolnienie z VAT dotyczy m.in. importu:

– leków, odzieży, środków spożywczych, środków sanitarno-czyszczących i innych artykułów służących zachowaniu lub ochronie zdrowia, importowanych przez organizacje charytatywne i przeznaczonych do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących pomocy;

Produkty przesyłane bezpłatnie przez osoby lub podmioty spoza Unii Europejskiej do organizacji charytatywnych, które wykorzystują je do zbierania funduszy podczas publicznych zbiórek na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Wyposażenie biurowe i materiały biurowe mogą być przesyłane bezpłatnie przez osoby lub podmioty spoza UE do organizacji charytatywnych wyłącznie w celu wykorzystania ich do działań charytatywnych lub realizacji pomocy humanitarnej.

Organizacje kwalifikujące się do zwolnienia z VAT to organizacje społeczne oraz jednostki organizacyjne, które zostały powołane do prowadzenia działań charytatywnych lub świadczenia pomocy humanitarnej zgodnie ze swoim statutem.

Ulga podatkowa dotyczy jedynie organizacji społecznych lub jednostek organizacyjnych, które prowadzą księgi rachunkowe umożliwiające kontrolę wykorzystania towarów zwolnionych od podatku.

Warunki zwolnienia z VAT zostały określone w art. 61 ust. 3-8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zwolnienie z VAT jest stosowane tylko w przypadku, gdy stosuje się zwolnienie z cła.

Zwolnienia z VAT i cła nie dotyczą importu tytoniu, wyrobów tytoniowych, kawy, herbaty ani pojazdów mechanicznych innych niż ambulanse.

Uwaga: Komunikaty publikowane przez PAP SA są przekazywane w formie dostarczonej przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za ich treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM