Biznes i finanse

NBP: prowadzona w latach 2020-2024 polityka pieniężna ograniczyła wpływ światowych kryzysów na polską gospodarkę

Prof. Cezary Kochalski z NBP, członek Rady Polityki Pieniężnej, podczas prezentacji na Forum Krynica 2024, zaznaczył, że w latach 2020-2024 Rada Polityki Pieniężnej (RPP) dokonała 16 zmian parametrów polityki pieniężnej. Dzięki takiej elastyczności, niezależnemu bankowi centralnemu i własnej walucie, polska gospodarka uniknęła zapaści w czasie kryzysu.

Podczas drugiego dnia kongresu Krynica Forum 2024 odbyła się prezentacja pt. „Polska polityka pieniężna w latach 2020-2024: Uwarunkowania, Założenia, Realizacja”, gdzie Narodowy Bank Polski przedstawił realizację polskiej polityki pieniężnej w okresie megaszoków ekonomicznych związanych z pandemią, okresem popandemicznym oraz kryzysem energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie.

„Dotknęły nas trzy kryzysy o bezprecedensowym charakterze. Stanęliśmy przed groźbą zapaści gospodarczej. W dodatku musieliśmy przełożyć skutki społeczne i zdrowotne na skutki finansowe i gospodarcze – to było wielkie wyzwanie. Świat prognozował załamanie gospodarcze na poziomie od 4 do 10 proc. Narodowy Bank Polski w swojej projekcji okazał się najbardziej wiarygodny – prognozował spadek gospodarczy na poziomie 5 proc. I to się sprawdziło” – podkreślił prof. Cezary Kochalski z NBP, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Według eksperta Narodowy Bank Polski jest obecnie ogromną instytucją, której roczna suma bilansowa wynosi 978 mld zł. NBP wykonuje różnorodne funkcje określone w ustawie o NBP, z których najważniejszą jest utrzymanie stabilnego poziomu cen w średnim okresie.

„Niezależny bank centralny, m.in. dlatego, że mamy własną walutę, może realizować autonomiczną politykę. Dzięki temu RPP mogła zmieniać parametry polityki pieniężnej w latach 2020-2024 i uczyniła to aż 16 razy, zarówno obniżając stopy procentowe, jak i je podwyższając. Dzięki temu udało nam się w 2024 r. sprowadzić inflację do celu inflacyjnego” – wyjaśnił Cezary Kochalski.

Prof. Kochalski zauważył, że w latach 70. XX wieku nastąpiło globalne porzucenie pokrycia pieniądza w kruszcu, co spowodowało wzrost znaczenia banków centralnych, które musiały przejąć kontrolę nad wartością pieniądza.

W wyniku odejścia od pokrycia w kruszcu w latach 70-tych, banki centralne stały się kluczowymi instytucjami odpowiedzialnymi za stabilność wartości pieniądza na świecie – zauważył prof. Kochalski.

„Wysoka inflacja kosztuje nas wszystkich. Banki centralne mają mandat do zapewnienia stabilności cen w średnim okresie. Ale, aby go skutecznie realizować, bank centralny musi być niezależny, wiarygodny i transparentny” – podkreślił ekspert.

Stwierdził, że obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której ceny energii są wysokie, co powoduje inflację powyżej celu, ale nadal kontrolowaną. W świetle aktualnych danych istnieje możliwość dyskusji i podejmowania decyzji o obniżeniu stóp procentowych.

„Aktualnie stopy procentowe są na relatywnie wysokim poziomie, ale dbając o stabilność cen w średnim okresie, zmiany parametrów polityki pieniężnej muszą być dokonywane w sposób ostrożny i wyważony. Wszystko będzie zależało od uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych, ale wiele wskazuje na to, że pierwsza polowa 2025 r. to będzie moment, kiedy dyskusja o obniżkach stóp procentowych się rozpocznie” – zaznaczył prof. Kochalski.

„W normalnej sytuacji musimy mieć dostęp do gotówki, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że w sytuacjach nadzwyczajnych ta gotówka również będzie dostępna i będzie środkiem płatniczym w obiegu” – powiedział Cezary Kochalski.

Ekspert zauważył, że w latach 2020-2024 kryzysowe warunki potwierdziły, że każdy kraj powinien mieć zapewniony płynny obieg gotówki.

Krynica Forum 2024, które odbyło się pod hasłem „Empowering the Region”, miało miejsce w dniach 18-20 września w Krynicy Zdrój. Głównym partnerem wydarzenia było województwo małopolskie, a gospodarzem – miasto Krynica-Zdrój. Partnerami strategicznymi byli Narodowy Bank Polski oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM