Biznes i finanse

Baker McKenzie: rozwój energii wiatrowej na Bałtyku – klucz do zielonej transformacji i nowych kompetencji

„Rozwój polskiego sektora energetyki wiatrowej na morzu, czyli offshore, ma ogromne znaczenie nie tylko dla zwiększenia udziału energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym, ale także dla budowania kompetencji, które mogą być wykorzystane w różnych sektorach gospodarki, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie” – zaznaczył Arkadiusz Ratajczak, radca prawny w zespole zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w Baker McKenzie, podczas konferencji klimatycznej Energy Days 2024 w Katowicach.

Według Arkadiusza Ratajczaka, region północnej Polski ma potencjał do specjalizacji w dostarczaniu technologii i kompetencji dla inwestycji offshore, nie tylko na terenie Polski. Zgodnie z Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu do 2040 roku, energia wiatrowa na morzu ma osiągnąć udział 18 GW, przy potencjale ocenianym na około 33 GW, co oznacza, że istnieje jeszcze przestrzeń do dalszego rozwoju.

Wiatr jako źródło energii może być wykorzystywany do produkcji zielonego wodoru oraz zasilania centrów danych, które potrzebują dużych ilości energii do rozwoju sztucznej inteligencji. Dzięki temu energetyka wiatrowa może tworzyć cały łańcuch wartości.

„Aby sektor ten mógł działać efektywnie, konieczne są zmiany i usprawnienia w procedurach administracyjnych. Obecnie trwają one zbyt długo, nawet do 10 lat, od rozpoczęcia prac do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Należy zatem zmniejszyć liczbę wymaganych decyzji i zgód, a także połączyć niektóre z nich, aby przyspieszyć i uprościć cały proces” – podsumowuje Arkadiusz Ratajczak.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM