Polityka i społeczeństwo

MRiRW: AGRIFISH w Luksemburgu: porozumienie polityczne ws. kwot połowowych (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Luksemburgu 21-22 października 2024 r. osiągnięto porozumienie polityczne ws. wysokości kwot połowowych na Bałtyku na rok 2025. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Jacek Czerniak.

Porozumienie polityczne ws. kwot połowowych w Luksemburgu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi donosi o osiągnięciu porozumienia politycznego ws. kwot połowowych na Bałtyku na rok 2025 podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Luksemburgu, które odbyło się 21-22 października 2024 r. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Jacek Czerniak.

Nawiązując do współpracy w celu osiągnięcia porozumienia, wiceminister Jacek Czerniak podkreślił dotychczasowe działania mające na celu uwzględnienie interesów wszystkich zaangażowanych stron w przygotowaniu propozycji dotyczącej dopuszczalnych połowów na rok 2025 na Morzu Bałtyckim.

Regionalna współpraca w ramach BALTFISH jest kluczowa dla opracowania optymalnych środków zarządzania zasobami Morza Bałtyckiego. Ustalanie całkowitych dopuszczalnych połowów uwzględnia najlepszą dostępną wiedzę naukową oraz aspekty społeczno-gospodarcze, co jest zgodne z zasadami Wspólnej Polityki Rybołówstwa – powiedział sekretarz stanu.

Strona polska zajmuje stanowisko opowiadające się za ograniczeniem redukcji szprota w celu ochrony rybołówstwa i przetwórstwa ryb, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Rady ds. Badań Morza (ICES).

Wiceminister Czerniak zauważył, że celem ustanowienia TAC (Total Allowable Catch – całkowitych dopuszczalnych połowów) dla przyłowów dorsza jest uniknięcie wyczerpania zasobów. Jednak propozycje Komisji Europejskiej na rok 2025 nie odzwierciedlają rzeczywistych przyłowów dorsza w Polsce. Według niego, proponowane kwoty doprowadziłyby do sytuacji, w której zbyt niska kwota przyłowowa dla dorsza blokowałaby połowy innych gatunków.

Obniżenie niskich kwot przyłowowych może spowodować problem odrzutów, co jest niedopuszczalne i musi zostać wyeliminowane. Dodatkowo, zmniejszenie obu kwot dorsza na przyłów nie przyniesie żadnych korzyści dla odbudowy stada. W wyniku negocjacji ustalono, że wysokość kwot dorsza odpowiada rzeczywistym przyłowom Polski – powiedział sekretarz stanu.

Wiceminister Czerniak podkreślił, że Polska priorytetowo traktuje ochronę zasobów ryb Morza Bałtyckiego, ale również osoby zależne od rybołówstwa. Dlatego konieczne jest podejmowanie wspólnych działań państw członkowskich UE, przy wsparciu nauki, które pozwolą na odbudowę stad i poprawę sytuacji rybaków.

Porozumienie Rady dotyczące wielkości kwot połowowych na Morzu Bałtyckim na 2025 r. zostało już ustalone.

Szczegółowe informacje na temat kwot połowowych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/agrifish-w-luksemburgu-porozumienie-polityczne-ws-kwot-polowowych

UWAGA: Komunikaty publikowane przez serwis PAP są bez zmian w ich treści, z zastrzeżeniem odpowiedzialności nadawcy za treść komunikatu.

Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe (PAP).


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM