Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:
Wobec wzrastających wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, demograficzne i zagrożenia geopolityczne, Polska stoi przed potrzebą transformacji skoncentrowanej na zrównoważonym rozwoju. Forum Innowatorów ESG 2024 poświęcone jest debatom na temat tej przyszłości. W dyskusji o konkurencyjności polskiej i europejskiej gospodarki uczestniczył wiceminister Jan Szyszko.
– Transformacja zielona jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego Polski, jednak nie może stanowić celu samym w sobie. Jej realizacja ma na celu zmniejszenie dysproporcji między regionami kraju oraz poprawę warunków życia polskich rodzin, szczególnie tych najuboższych. Przeprowadzamy transformację zieloną, aby wesprzeć mikro i małe przedsiębiorstwa w ich rozwoju, umożliwiając im stanie się dużymi firmami i obronę interesów gospodarczych Polski i Europy na rynkach globalnych. W ten sposób osiągniemy nasz cel konkurencyjności – powiedział wiceminister Jan Szyszko.
Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej omówił także planowany nowy system handlu emisjami ETS2 w Unii Europejskiej.
Zgodnie z planami Unii Europejskiej, ETS2 ma zostać wprowadzony w 2027 roku i będzie obejmować sektor transportu i budownictwa, co spowoduje dodatkowe koszty emisji CO2 dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
System ETS2 musi być poddany rewizji, ponieważ jego planowana forma nie jest akceptowalna. Wprowadzenie systemu w obecnym kształcie może zwiększyć ryzyko pogłębienia ubóstwa w Polsce, zwiększyć wykluczenie transportowe i utrudnić polskim firmom rywalizację z konkurentami z innych państw – stwierdził wiceminister.
Według Jan Szyszkę, Polska stoi w obliczu znacznie większego wyzwania transformacji w porównaniu z innymi krajami Europy. Podkreślił, że zwiększenie konkurencyjności nie będzie możliwe poprzez naładowanie dodatkowych opłat na użytkowników samochodów spalinowych.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl