Polityka i społeczeństwo

BOM: 35. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Zapowiedź (komunikat)

Zbliża się 35. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska oraz przedstawiciele rządu i środowisk społecznych przygotowali całoroczny parlamentarno-społeczny projekt „35 lat Konwencji – wyzwania przyszłości”. Projekt oraz jego założenia zostaną zaprezentowane podczas konferencji, która odbędzie się 22 listopada, o godz. 11.30 w Sejmie. Wydarzenie ma na celu podkreślenie znaczenia Konwencji dla ustroju i demokracji w Polsce.

35 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło fundamentalny dokument, nazywany także „pierwszą konstytucją dzieci” – Konwencję o Prawach Dziecka. Konwencja nadaje osobom poniżej 18. roku życia prawa obywatelskie, społeczne i prawne. Polska rozpoczęła prace nad Konwencją w 1979 roku, przedstawiając potrzebę uregulowania praw dziecka jako praw człowieka. Konwencję ratyfikowano w Polsce w 1991 r., co wiąże nasz kraj z określonymi zobowiązaniami wynikającymi z tego dokumentu.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreśla, że troska o dzieci i młodzież jest niezwykle istotna dla polityki, ponieważ są to grupy najbardziej wrażliwe i kluczowe dla przyszłości państwa i społeczeństwa. Dlatego po raz pierwszy w polskim parlamencie powołano komisję skupiającą się wyłącznie na tych ważnych grupach społecznych.

Projekt ‘Wyzwania przyszłości’ jest inicjatywą parlamentarno-społeczną, która ma na celu otwarcie parlamentu na środowiska społeczne, dzieci i młodzież, oraz instytucje odpowiedzialne za ich zdrowie, rozwój i bezpieczeństwo. Zgodnie z informacją przewodniczącej Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży, pos. Moniki Rosy, projekt ten będzie trwał przynajmniej rok i ma na celu wypracowanie podstaw dla lepszych polityk publicznych oraz ulepszenie jakości stanowienia prawa mającego wpływ na młodych ludzi, poprzez współpracę z różnymi środowiskami społecznymi.

Projekt obejmuje dziesiątki konsultacji społecznych, warsztatów, seminariów i konferencji obywatelskich i naukowych, uwzględniając głos Sejmu Dzieci i Młodzieży. Głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci we wszystkich sferach życia, nauki i czasu wolnego. Pierwsze z czterech wydarzeń odbędzie się 11 grudnia i będzie skupiać się na przekładaniu zasad Konwencji na praktyczne rozwiązania współczesnych problemów, w tym wyzwań związanych z mediami cyfrowymi, ochroną środowiska i polityką klimatyczną.

Wydarzenie cieszy się wsparciem wielu prominentnych polityków, takich jak Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, czy Minister Edukacji Barbara Nowacka.

Koordynację prac powierzono komitetowi społecznemu, w skład którego wchodzą Prof. Roman Leppert, pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i twórca inicjatywy społecznej #akademickiezacisze, Renata Szredzińska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz dr Konrad Ciesiołkiewicz, członek Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 z Uczelni Korczaka.

Kancelaria Sejmu wraz z Komisją do Spraw Dzieci i Młodzieży są organizatorami tego wydarzenia.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane przez nadawcę bez wprowadzania zmian w treści przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM