Polityka i społeczeństwo

MRiRW: IV Forum Producentów Żywności (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że wnioski z dzisiejszych paneli będą istotne w kontekście różnych kwestii, od strategii do inicjatyw legislacyjnych. Sekretarz stanu Jacek Czerniak podkreślił, że wydarzenie będzie merytorycznym wkładem IV Forum Producentów Żywności w działalność ministerstwa, które odbyło się wczoraj pod hasłem „Problemy i wyzwania w produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego”.

Prezes Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska podkreśliła konieczność skupienia się na produkcji roślin wysokobiałkowych w Polsce i Unii Europejskiej, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Program taki powinien być wdrożony na całym kontynencie, aby być skutecznym – zaznaczyła.

Podkreśliła również, że wyzwania i zagrożenia w produkcji zwierzęcej nie mogą być rozpatrywane bez uwzględnienia produkcji roślinnej, zwłaszcza pasz.

Produkcja zwierzęca:

Prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa, Dariusz Goszczyński, wyraził obawy dotyczące zagrożeń dla sektora drobiarskiego, podkreślając wagę pasz jako istotnego elementu w całym łańcuchu produkcyjnym.

Komisja Europejska zwróciła uwagę na zagrożenia związane z nieograniczonym importem produktów rolnych, w tym drobiarskich, z Ukrainy, które spowodowały zaburzenia na rynku mięsa drobiowego w Europie.”Zwracamy uwagę na potencjalne zagrożenia związane z umową handlową z krajami Mercosur. Ważne jest, aby dyskusja opierała się na faktach, a nie na emocjach – zaznaczył Prezes Krajowej Rady Drobiarstwa. Ponadto poruszył kwestię szerzenia się dezinformacji dotyczących produkcji zwierzęcej.”Prezes Dariusz Goszczyński postuluje, aby wprowadzić unijne standardy dla towarów importowanych z krajów trzecich do Europy oraz zwiększyć kontrolę graniczną dla tych produktów.

Sektor wołowiny:

Jacek Zarzecki, członek zarządu Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, omawiał zagrożenia dla sektora wołowiny oraz wyraził obawy związane z podpisaniem umowy UE – Mercosur.

Brak unijnych wymogów hodowlanych sprawia, że produkcja wołowiny w Ameryce Południowej jest o wiele tańsza niż w Europie – powiedział Jacek Zarzecki.

Zarzecki poinformował, że unijny eksport rolny do krajów Mercosur osiąga tylko około 33-34 mln dolarów, podczas gdy import z tych krajów do Europy sięga aż 1 mld dolarów.

Według niego Unia Europejska nie ma obecnie planu działania dla rolnictwa.

Dodał, że potrzebny jest Plan Marshalla dla europejskiego rolnictwa, zwłaszcza dla krajów Europy Wschodniej.

Zarzecki poruszył również kwestię szacowania szkód łowieckich i odszkodowań dla rolników za te szkody, która nadal pozostaje nierozwiązana.

Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM