Biznes i finanse

Gwarancje de minimis BGK zabezpieczają firmom z sektora MŚP finansowanie dłużne do 300 tys. euro

Bank Gospodarstwa Krajowego od marca 2013 r. do końca października 2024 r. udzielił gwarancji de minimis dla 730 tys. kredytów na łączną kwotę ponad 350 mld zł, z których skorzystało 288 tys. przedsiębiorców z sektora MŚP. Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń w BGK, podkreśla, że instytucja ta odpowiada na zmieniające się uwarunkowania gospodarcze i potrzeby polskich przedsiębiorców.

Od 11 lat Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje program gwarancji de minimis, który wspiera mikro-, małe i średnie firmy, umożliwiając im łatwiejszy dostęp do finansowania dłużnego. Maksymalny próg finansowania dla przedsiębiorstwa wynosi obecnie 300 tys. euro.

Według ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego, program gwarancji de minimis skutecznie spełnia potrzeby rynku gwarancji bankowych i wspiera firmy z ograniczonym dostępem do finansowania. Gwarancje odgrywają istotną rolę w zapewnianiu równych szans rozwojowych dla firm oraz zwiększaniu ich konkurencyjności wśród innych przedsiębiorstw z sektora MŚP.

„Celem Programu Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach którego udzielane są gwarancje de minimis, jest zapewnienie kompleksowej oferty finansującej potrzeby rozwojowe i płynnościowe firm. Badania ewaluacyjne programu niezmiennie potwierdzają wyjątkowe znaczenie gwarancji de minimis dla sektora MŚP” – podkreśla Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń BGK.

Według eksperta, program gwarancji de minimis był wielokrotnie dostosowywany do zmieniających się warunków gospodarczych i potrzeb polskich przedsiębiorców.

Modyfikacje programu gwarancji de minimis były konieczne ze względu na zmieniające się warunki gospodarcze oraz nowe potrzeby polskich przedsiębiorców – tłumaczy ekspert.

„Od początku trwania programu staraliśmy się dostosować do potrzeb przedsiębiorców z sektora MŚP. Przykładem jest wprowadzenie specjalnych warunków dla gwarancji de minimis podczas pandemii Covid-19, w początkowej fazie wojny w Ukrainie czy ostatnio zmodyfikowanie naszych gwarancji tak, aby pomóc przedsiębiorcom, którzy zostali dotknięci powodzią” – zaznacza Mateusz Olszak.

Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK, uważa, że gwarancje de minimis są kluczowym produktem oferowanym przez bank i mają duży wpływ na sytuację przedsiębiorców oraz ogólną sytuację gospodarczą w Polsce, co wynika z tegorocznego raportu.

Według raportu BGK, gwarancje de minimis są największym programem oferowanym mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom w Polsce i stanowią flagowy produkt banku – zdaniem Mateusza Walewskiego, głównego ekonomisty BGK.

„W ciągu 11 lat trwania programu ok. 40 proc. przedsiębiorców nie uzyskałoby kredytu, gdyby nie miało tych gwarancji. Obecnie pokrywają one ok. 19 proc. całkowitego kredytu, jaki banki komercyjne w Polsce udzielają małym i średnim przedsiębiorcom. To pokazuje, że co piąta firma, która jest klientem polskich banków, jest jednocześnie klientem gwarancji de minimis oferowanych przez BGK” – podkreśla Mateusz Walewski.

Dzięki wsparciu BGK, przedsiębiorstwa o trudniejszym dostępie do finansowania i mniej korzystnej sytuacji początkowej, mają szansę nadrobić dystans do lepiej funkcjonujących firm.

„Wsparcie w postaci gwarancji de minimis pozwala firmom z sektora MŚP nie tylko na uzyskanie niezbędnych środków finansowych, ale także na poprawę wyników operacyjnych. Dlatego poprawa dostępu do finansowania dla małych i średnich firm pozostaje jednym z głównych zadań dla banków rozwoju. Jest to szczególnie ważne w krajach o relatywnie niskich zasobach kapitałowych – takich jak Polska” – dodaje główny ekonomista BGK.

Raport Departamentu Badań i Analiz BGK wykazał, że udzielone gwarancje de minimis w 2023 r. przyczyniły się do utworzenia i utrzymania około 63 tys. miejsc pracy. Odbiorcy gwarancji zwiększali zatrudnienie cztery razy częściej niż inne firmy z sektora MŚP, a ponad połowa z nich uważa, że osiągnęła to dzięki wsparciu BGK.

„Program gwarancji de minimis jest niezwykle skutecznym i atrakcyjnym instrumentem wsparcia polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Dlatego zachęcam, aby przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani tym produktem zgłosili się do swojego banku kredytującego, który zawarł umowę z BGK – a dzisiaj tych banków jest już 20 – i złożyli wniosek o kredyt obrotowy albo kredyt inwestycyjny wraz z gwarancją de minimis” – mówi Mateusz Olszak.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do zapoznania się z raportem dostępnym na stronie: https://www.bgk.pl/przydatne-informacje/sprawozdania-i-raporty/ekspertyzy-i-badania/.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM