Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Wczoraj odbyło się czwarte spotkanie konsultacyjne w siedzibie MRiRW, na którym omówiono definicję rolnika aktywnego zawodowo, ustawę o dzierżawie i ochronę funkcji produkcyjnych wsi. Minister Czesław Siekierski wysłuchał uwag przedstawicieli instytutów naukowych, ARiMR oraz ODR. W spotkaniu uczestniczyli również sekretarz stanu Stefan Krajewski oraz podsekretarz stanu Adam Nowak.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło informacje o postępach prac nad trzema omawianymi kwestiami, które zostały zaprezentowane przez dyrektorów odpowiednich departamentów.
Jednym z głównych celów definiowania rolnika aktywnego zawodowo w ustawodawstwie jest zapewnienie, że wsparcie finansowe trafia tylko do tych rolników, którzy faktycznie prowadzą działalność rolną, nawet na niewielką skalę – zaznaczył minister Czesław Siekierski.
Dotychczasowa definicja rolnika aktywnego zawodowego, zawarta w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR), jest obecnie poddawana zmianom. Reakcją na opinie rolników i ekspertów, którzy twierdzą, że obecna definicja nie spełnia w pełni potrzeb i realiów branży rolniczej, są prace nad jej modyfikacją.
Prace nad nową definicją aktywnego rolnika w resorcie rolnictwa przechodzą przez kilka etapów. Pierwszym krokiem jest ustanowienie prostych kryteriów, które automatycznie uznają część rolników za aktywnych zawodowo. Istniejące bazy, takie jak producenci żywności ekologicznej, mogą posłużyć do tego celu. Kolejne etapy obejmują kryteria dokumentowania działalności rolniczej oraz stworzenie katalogu uznawanych przychodów i kosztów z tej działalności.
Podczas dyskusji z zaproszonymi gośćmi pojawiły się wątpliwości dotyczące kryteriów uznawania rolnika za aktywnego zawodowo oraz minimalnych poziomów kosztów i przychodów z działalności rolniczej. Eksperci zwrócili uwagę na brak dokumentacji wielu transakcji, co jest specyfiką rolnictwa, a także na problem dokumentowania przychodu w rolniczym handlu detalicznym (RHD). Przedstawiciele ODR-ów podkreślali konieczność sformułowania obowiązków rolników w sposób jasny oraz zapewnienie im informacji o korzyściach wynikających z nowych rozwiązań.
Według wiceministra Adama Nowaka, nowe przepisy, które wprowadzają definicję rolnika aktywnego zawodowego, nie mają na celu zaszkodzenie małym rolnikom, ale raczej tym, którzy próbują uzyskać dopłaty przeznaczone dla rolników, mimo że nie prowadzą aktywnej działalności rolnej. Zdaniem wiceministra, celem nowej definicji nie jest zmuszanie nikogo do rezygnacji z działalności rolnej, lecz wręcz przeciwnie.
Minister rolnictwa Siekierski zapowiedział, że prace nad nową ustawą o dzierżawie rolniczej mają na celu zapewnienie, że żaden z uczestników systemu nie będzie tracił. Osoby przekazujące ziemię do dzierżawy nadal będą mogły korzystać z systemu KRUS, podczas gdy osoby uprawiające tę ziemię będą kwalifikować się do różnych form wsparcia, takich jak dopłaty do paliwa i świadczenia ekoschematów.
Minister podkreślił, że nowe zasady dzierżaw mają na celu równomierne wsparcie dla wszystkich uczestników systemu, bez względu na ich rolę w procesie dzierżawy ziemi rolniczej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad nowymi przepisami, które mają na celu odpowiedzieć na potrzeby rolników i prawników. Obecny brak odrębnych przepisów dotyczących dzierżawy rolniczej w polskim systemie prawnym sprawia, że coraz większe znaczenie zyskuje dzierżawa prywatna.
Aktualne przepisy dotyczące dzierżawy nie zapewniają stabilności i niewystarczająco chronią prawa dzierżawcy, pozwalając na zawieranie umów ustnych.
Zmiany w ustawie o dzierżawie rolniczej mają na celu uregulowanie sposobu zawierania umów dzierżawy rolniczej, zasad płatności czynszu, prawa i obowiązki stron umowy dzierżawy rolniczej, a także kwestie następstwa prawne i procedury rozwiązywania takich umów.
Nowe przepisy mają na celu pobudzenie rozwoju gospodarstw rolnych, które funkcjonują na zasadzie umowy dzierżawy, co może przysłużyć się modernizacji struktury rolniczej w Polsce.
Minister Czesław Siekierski poinformował, że obecnie pracuje się nad nowymi przepisami mającymi na celu ochronę rolników i produkcji rolniczej w wsi podczas konfliktów. Powołany został zespół roboczy, który zajmuje się opracowaniem nowych rozwiązań legislacyjnych.
Prace nad propozycjami przepisów mających na celu ochronę funkcji produkcyjnych wsi są obecnie prowadzone. Minister Czesław Siekierski poinformował, że zespół roboczy pracuje nad nowymi rozwiązaniami legislacyjnymi mającymi na celu wspieranie rolników i produkcji rolniczej na obszarach wiejskich w czasie konfliktów.
Właściwe planowanie przestrzenne może pomóc w rozwiązywaniu konfliktów społecznych wywołanych uciążliwościami dla mieszkańców wsi wynikającymi z działalności rolniczej. Istotne jest odpowiednie przeznaczenie gruntów pod rolnictwo, a za proces planowania przestrzennego odpowiada gmina.
W 2023 roku została uchwalona zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która miała na celu ograniczenie powstawania zabudowy nierolniczej na terenach wiejskich w miejscach, gdzie może dochodzić do konfliktów przestrzennych. Zgodnie z nowymi przepisami, gminy muszą uwzględnić przestrzeń dla produkcji rolnej w swoich planach ogólnych.
Zgodnie z propozycją MRiRW, gminy powinny zostać zobligowane do sporządzania planów urządzeniowo-rolnych, które będą zawierały szczegółowe zasady zagospodarowania terenów rolnych, włącznie z wyznaczeniem obszarów przeznaczonych wyłącznie dla produkcji rolniczej.
Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl