Polityka i społeczeństwo

MRiT: Na Dolnym Śląsku powstanie nowa fabryka produkująca chemię do produkcji akumulatorów samochodowych (komunikat)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Agencja Rozwoju Przemysłu wydała setną decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Dzięki niej koreańska firma Enchem Poland wybuduje nową fabrykę i instalację do produkcji litu w Kobierzycach na Dolnym Śląsku.

19 stycznia 2022 r. przedstawiciele ARP S.A. wręczyli decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej szefowi firmy Enchem Poland Sp. z o.o. Koreański koncern sfinansuje za 240 mln zł swój nowy projekt, polegający na produkcji roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych w akumulatorach samochodowych. To będzie trzecia największa inwestycja przedsiębiorstwa z Korei Południowej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji.

– W całym 2021 r. w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN wydano aż 45 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji w sumie sto takich decyzji. Budowa fabryki i instalacji do produkcji litu w EURO-PARK Kobierzyce to kolejny dowód na to, że pomimo pandemii, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. To 6. inwestycja firm z Korei Południowej w Polsce w 2021 r. W ciągu minionych dwunastu miesięcy przedsiębiorstwa z tego kraju zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już ponad 3,5 mld zł i stworzyły pół tysiąca nowych miejsc pracy – powiedział Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu do spraw inwestycji zagranicznych i wiceminister rozwoju i technologii.

– W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Przez ten czas firmy zainwestowały 15,5 mld zł w budowę, modernizację i wyposażenie zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorcy utworzyli i utrzymali ponad 27 tysięcy miejsc pracy – powiedział Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Inwestycja południowokoreańskiej firmy obejmuje budowę nowej fabryki i instalacji do produkcji litu.

– Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ewes/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM