Biznes i finanse

DATA4 zainwestuje w Polsce ponad 1 mld złotych w budowę nowoczesnego kampusu przetwarzania danych

Budowa nowego kampusu w Warszawie umożliwi DATA4 zarówno ukierunkowanie się na polski rynek hostingu oraz kolokacji, jak i wspieranie rozwoju klientów będących dostawcami usług w chmurze w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszy etap inwestycji obejmować będzie budowę centrum przetwarzania danych o powierzchni brutto 7200 m2 (2200 m2 powierzchni netto pod urządzenia IT) i przydziale mocy 8 MW. Firma planuje podpisać umowy z dostawcami energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych lub pozyskać certyfikaty potwierdzające pochodzenie energii z OZE. Dodatkowo zastosowane zostanie chłodzenie ze środowiska zewnętrznego, co przyczyni się do poprawy efektywności zużycia energii. Docelowo w kampusie powstaną 3 budynki o łącznej powierzchni netto 15 000 m2. Wraz z budową nowego centrum danych w Polsce DATA4 połączy je światłowodowymi łączami telekomunikacyjnymi z sieciami dostępnymi w Warszawie i w Europie, w tym z pozostałymi kampusami z Grupy DATA4, gwarantując tym samym możliwość dalszego rozwoju aktualnym klientom i przyczyniając się swobodnego przepływu danych.

„DATA4 to niezawodny partner w obszarze centrów przetwarzania danych, który oferuje klientom inteligentne i skalowalne rozwiązania. Nasza sieć doskonale skomunikowanych, odpornych na czynniki zewnętrzne i zrównoważonych środowiskowo centrów przetwarzania danych stanowi fundament cyfrowego rozwoju klientów w Europie” – powiedział Olivier Micheli, prezes i dyrektor generalny DATA4 Group. „Polska, a w szczególności aglomeracja warszawska, dysponuje ogromnym potencjałem rozwoju cyfrowego i stanowi strategiczny węzeł dla połączeń między Europą Zachodnią, Wschodnią oraz Skandynawią. Obecność naszej firmy na polskim rynku to kolejny etap rozwoju, który umożliwi nam zapewnienie klientom innowacyjnej i zrównoważonej środowiskowo infrastruktury cyfrowej, spełniającej potrzeby w zakresie nowoczesnego hostingu i połączeń” – dodał Olivier Micheli.

Według szacunków rok 2021 był jednym z najlepszych dla branży w Polsce pod względem wzmożonych inwestycji i szybkiego rozwoju. Z raportu PMR dotyczącego centrów danych „Rynek centrów danych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” [1] wynika, że całkowita moc dostępna dla klientów na rynku komercyjnych usług centrów danych w Polsce w 2020 r. wynosiła blisko 89 MW, a w perspektywie sześciu lat wartość ta ma się podwoić i sięgnąć 181 MW. Nadal nie słabnie zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem centrów danych, co spowodowane jest decyzjami o budowie regionów chmurowych największych hiperskalerów (Google, Amazon, Microsoft), pandemią, pracą zdalną, zachowaniem ciągłości biznesu i przyspieszoną cyfrową transformacją firm. Do 2026 roku Polska może stać się jednym z liderów na rynku kolokacyjnych centrów danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Polska charakteryzuje się stabilną i prężną gospodarką o jednym z najwyższych wskaźników wzrostu gospodarczego w Europie. Lokalizacja naszego kraju w samym sercu Europy powoduje, że Polska jest niezwykle atrakcyjnym krajem dla europejskiej logistyki, transportu i telekomunikacji. Według raportu Tech Emerging Europe Advocates [2], Polska jest także jednym z najbardziej konkurencyjnych sektorów IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Jestem przekonany, że nasza inwestycja przyczyni się do jeszcze szybszego rozwoju rynku, a przy tym będzie stanowić atrakcyjną ofertę dla polskich firm myślących o cyfrowej transformacji” – powiedział Adam Ponichtera, dyrektor oddziału DATA4 w Polsce. „Zapotrzebowanie na usługi centrów danych powinno szybko rosnąć, ponieważ już teraz niektórzy dostawcy usług chmurowych aktywnie wdrażają swoje usługi przetwarzania danych na poziomie regionalnym. Dotyczy to w szczególności gigantów usług chmurowych, takich jak Google, Amazon czy Microsoft” – dodał Adam Ponichtera.

Centra danych jako filary nowoczesnego rozwoju przyczyniają się do rozwoju cyfrowej transformacji gospodarki i społeczeństw. Dążąc do minimalizowania wpływu technologii na środowisko i społeczeństwo, DATA4 wdraża pakiet działań pod nazwą DATA4Good, którego celem jest połączenie wzrostu gospodarczego ze zrównoważonym rozwojem, a cyfryzacji z dbałością o środowisko. DATA4 jest także sygnatariuszem „Climate Neutral Data Center Pact” („Paktu na rzecz neutralności klimatycznej centrów danych”), do którego należy 25 operatorów i 17 stowarzyszeń branżowych. W ten sposób sektor dąży do uzyskania neutralności węglowej do roku 2030, wdrażając jednocześnie efektywność energetyczną, zakupy w pełni bezemisyjnej energii, a także realizując cele zużycia wody. Energia pozyskiwana do zasilania centrów danych DATA4 pochodzi ze źródeł odnawialnych lub jest rekompensowana energią pozyskiwaną w 100% ze źródeł odnawialnych.

Informacje o DATA4

DATA4 jest jedynym w pełni europejskim oraz wiodącym na kontynencie operatorem i inwestorem na rynku centrów danych. Założona we Francji w 2006 roku Grupa finansuje, projektuje, buduje i zarządza własnymi centrami danych, zapewniając klientom sprawne, wydajne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania w zakresie hostingu danych. Wykorzystując wyłącznie europejski kapitał, DATA4 pozostaje własnością podmiotu AXA Investment Managers – Real Assets, który zapewnia dostęp do funduszy umożliwiających dalszy rozwój.

Obecnie DATA4 zarządza 24 centrami danych zlokalizowanymi we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Luksemburgu. Dzięki pozyskaniu nowych funduszy w 2020 r. i zwiększeniu możliwości finansowania w I połowie 2021 r., DATA4 planuje przeznaczyć 1,3 mld euro na budowę 24 kolejnych centrów danych i dalsze przyspieszenie rozwoju. Wśród zaplanowanych inwestycji znajduje się kampus w Polsce oraz kolejne projekty w Skandynawii i Niemczech.

Dysponując rezerwami gruntów o łącznej powierzchni 137 ha oraz mocy energetycznej na poziomie 384 MW, DATA4 zajmuje unikalną pozycję na rynku europejskim, przyczyniając się do rozwoju działalności klientów, zarówno dostawców usług cyfrowych, operatorów chmury obliczeniowej, jak i przedsiębiorstw. Grupa zapewnia dostęp do zróżnicowanego ekosystemu partnerów poprzez kompleksową ofertę usług logistycznych i operacyjnych, jak również łączność z ponad 220 regionami chmurowymi i operatorami telekomunikacyjnymi.

Więcej na stronie: https://www.data4group.com/.

[1] https://mypmr.pro/products/rynek-centrow-danych-w-polsce-2021

[2] https://emerging-europe.com/news/poland-is-home-to-cees-most-competitive-it-sector/

KONTAKT:

Grayling Polska

Jacek Borowiec

e-mail: DATA4.PL@grayling.com

tel. +48 601 092 042

Źródło informacji: DATA4

 

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM