Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Bank Światowy partnerem strategicznym Partnerskiej Inicjatywy Miast (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Wspieranie zrównoważonego rozwoju miast jest jednym ze strategicznych celów Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Służyć temu będzie podpisana 28 stycznia umowa pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) a Bankiem Światowym (BŚ), który został partnerem merytorycznym Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM).

„Wspieranie zrównoważonego rozwoju miast jest jednym ze strategicznych celów Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pomagamy miastom w dalszym identyfikowaniu i rozwiązywaniu konkretnych problemów, które spowalniają rozwój. Do współpracy zaprosiliśmy Bank Światowy, aby po pierwsze pomógł w identyfikacji tych obszarów, wskazał możliwe rozwiązania, a następnie ułatwił miastom dzielenie się zdobytym doświadczeniem” – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Zgodnie z zapisami umowy, Bank Światowy został partnerem merytorycznym Partnerskiej Inicjatywy Miast programu, którego celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy miastami oraz wspieranie ich zrównoważonego rozwoju.

W ramach podpisanej umowy pomiędzy Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej a Bankiem Światowym, przez 14 miesięcy współpracy eksperci Banku będą pomagać wybranym miastom przeanalizować wybrane bariery dotyczące ich zrównoważonego rozwoju oraz wesprą je w wypracowaniu rozwiązań z zamiarem ich realizacji w ciągu najbliższych lat. Rezultatem ma być także nawiązanie współpracy między miastami w celu wymiany doświadczeń pomiędzy nimi.

Wnioski z tej inicjatywy posłużą Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej przy tworzeniu przyszłych instrumentów wsparcia dla miast w zakresie zrównoważonego rozwoju.

„W ramach nowego programu z Polską będziemy wspierać Partnerską Inicjatywę Miast, dzieląc się międzynarodową wiedzą i najlepszymi praktykami. Wytypowane przez Ministerstwo obszary naszego szczególnego zainteresowania, a więc: cyfryzacja, rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zielone inwestycje dobrze odpowiadają wyzwaniom, z którymi muszą sobie dziś radzić liczne miasta w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej” – mówi Gallina A. Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.

Zrównoważony rozwój miast wpisuje się w strategiczne cele polskiego rządu. To również obszar szczególnego zainteresowania Banku Światowego, który od lat wspiera doradztwem i pomocą techniczną rozwój regionalny w Polsce. Przez lata, wehikułem tej współpracy był flagowy program „Regiony Rozwijające się”, którego kolejne edycje są dziś z powodzeniem wdrażane w innych krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu programowi udało się między innymi utworzyć Podkarpackie Centrum Innowacji czy zainicjować ideę wspólnego planowania przestrzennego w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych.

Realizowana obecnie Partnerska Inicjatywa Miast na lata 2021-2023 to projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Obszary tematyczne obecnej edycji inicjatywy to: miasto cyfrowe, miasto inicjatyw PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) i miasto zielone. Wybór tych obszarów został poprzedzony konsultacjami z miastami, organizacjami je zrzeszającymi oraz ekspertami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM