Polityka i społeczeństwo

MSZ: Rozmowa Pawła Jabłońskiego z Zastępcą Sekretarza Stanu USA oraz z przedstawicielami NATO, UE i OBWE (komunikat)

MSZ informuje:

Wiceminister Paweł Jabłoński wziął udział w telekonferencji z Zastępcą Sekretarza Stanu USA, Wendy Sherman, Zastępcą Sekretarza Generalnego NATO, Mirceą Geoană, Sekretarzem Generalnym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Stefano Sannino oraz z Sekretarz Generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Helgą Schmid.

Głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie i koordynacja działań sojuszników w ramach NATO, UE i OBWE. Uczestnicy omówili kroki podjęte w ostatnich dniach przez społeczność międzynarodową w celu znalezienia rozwiązania dla napiętej sytuacji wokół Ukrainy związanej z eskalowaniem napięcia przez Rosję. Przedyskutowali także działania, które nastąpią w kolejnych dniach.

Reprezentujący polskie przewodnictwo w OBWE wiceszef MSZ podsumował ostatnie wydarzenia, zwracając uwagę na dalszą koncentrację wojsk i brak pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji na podjęte dotychczas wobec niej działania dyplomatyczne. Wyraził nadzieję na dalszą koordynację dyskusji nt. bezpieczeństwa europejskiego z udziałem wszystkich krajów obszaru euroatlantyckiego. Wiceminister wskazał, że Polska liczy na aktywny udział USA, NATO i UE w konsultacjach prowadzonych w tym celu z państwami OBWE w Wiedniu, a także na sprawne dokończenie prac nad pakietem działań o charakterze sankcyjnym, możliwych do zastosowania w razie dalszej eskalacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ wni/ godl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM