Polityka i społeczeństwo

Prawo.Pl i LEX prezentują raport o przepisach „do poprawki”

W ramach wspólnej akcji redakcji Prawo.pl i LEX „Poprawmy prawo” wskazano problematyczne przepisy, zarówno takie, które wymagają poprawy, jak i te, które powinny powstać, bo w tej chwili istnieje luka w prawie. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych i brakujących przepisów zaproszeni zostali także czytelnicy obydwóch serwisów. Liczba zgłoszeń przerosła oczekiwania redakcji.

„Ogromnie cieszy mnie skuteczność akcji >>Poprawmy prawo<< – fakt, że rządzący i ustawodawca śledzą nasze postulaty, dzięki czemu udaje się poprawić problematyczne przepisy. W tym tak istotne, jak ten dotyczący wyłączania z limitów w sklepach osób zaszczepionych. Z obowiązującego do 15 grudnia rozporządzenia, normującego ograniczenia w związku z epidemią, takie wyłączenie – pomimo zapewnień rządu – nie wynikało. Zgodnie z nim osób zaszczepionych nie wliczano do limitów m.in. w kinach, siłowniach czy kościołach, ale w placówkach handlowych i na poczcie były wliczane” – mówi Włodzimierz Albin, prezes zarządu Wolters Kluwer Polska.

Po publikacji w Prawo.pl przepis poprawiono.

Wśród przepisów rekomendowanych przez autorów raportu do pilnej poprawy są m.in. te dotyczące źle zaparkowanej hulajnogi, którą trzeba odholowywać podobnie jak samochód; niejasne przepisy dotyczące limitów osób i obowiązku noszenia maseczek na ślubach cywilnych, podwójny podatek od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn. Ten ostatni przypadek wynika z braku odpowiednich regulacji w zawartych z innymi krajami umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale też w polskiej ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Wskazano też, że art. 15zz ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych mówi, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Raport alarmuje, że zapis ten utrudnia życie właścicielom mieszkań. Miał obowiązywać kilka miesięcy, a minęło już półtora roku od jego wprowadzenia.

Przykładów kontrowersyjnych przepisów jest w raporcie znacznie więcej, ma on 60 stron. Dotyczy też m.in. blokowania przez banki kont firmowych, , walki z szarą strefą, samowoli budowlanych, sporów frankowych. Publikacja zawiera również raport dotyczący inflacji i tworzenia prawa. To już druga edycja akcji Prawo.pl i LEX „Poprawmy prawo”.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/podatki/raport-poprawmy-prawo-2022-prawopl-lex,513247.html 

Link do raportu: https://bit.ly/3uoQCM3  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM