Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: oszuści wyłudzają pieniądze od firm rejestrujących znaki towarowe w Urzędzie Patentowym

Jak podaje Prawo.pl, w ubiegłym roku w 80 przypadkach proszono o przesłanie pieniędzy na polskie konto, a w 147 – na konta niemieckie. W br. fałszywe pisma dotyczyły wpłat tylko na niemieckie konta. Do firm rozsyłane są decyzje sprawiające wrażenie autentycznych, z zastrzeżeniem, że do ukończenia rejestracji znaku towarowego niezbędne jest uiszczenie opłaty kilkuset euro. W decyzji wymienia się nazwisko osoby, która faktycznie pracuje w tym urzędzie.

„Jeden z naszych klientów otrzymał pod koniec grudnia fałszywą decyzję, która próbuje się podszywać pod decyzję Urzędu Patentowego. Na rzekomej decyzji znajduje się m.in. nazwa i adres Urzędu Patentowego, jego logotyp, godło (również w formie znaku wodnego) oraz podstawa prawna wydanej decyzji. Co ciekawe, jako osoba podpisująca decyzję, została wskazana osoba, która według informacji znajdujących się na stronie internetowej Urzędu Patentowego – faktycznie jest jego pracownikiem. Oszuści starali się więc jak najbardziej uwiarygodnić fałszywe pismo” – mówi Karol Wątrobiński, radca prawny, partner w WN Legal Wątrobiński Nartowski, cytowany przez Prawo.pl.

W decyzji znajduje się informacja, że określoną kwotę (w euro) należy przekazać na rachunek bankowy Europejskiego Urzędu Patentowego z siedzibą w Niemczech.

Nina Jankowska, rzecznik patentowy z Kancelarii Patentowej Patpol mówi, że pisma otrzymują nie tylko firmy rejestrujące znaki w Polsce. „Oszukańcze wezwania do zapłaty otrzymują także nasi klienci, którzy rejestrują unijne znaki towarowe. Zazwyczaj te pisma łatwiej jest odróżnić, gdyż oszuści nie podszywają się bezpośrednio pod organ unijny (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej), ale wymyślają podobne nazwy dla fikcyjnych lub prywatnych instytucji” – tłumaczy.

Urząd Patentowy informuje na swojej stronie internetowej o fałszywych pismach, rozsyła też maile z ostrzeżeniami do użytkowników systemu ochrony własności przemysłowej, a także do zrzeszeń przedsiębiorców, KIRP, PIRP, KRA oraz do banków. Zgłaszane są też zawiadomienia do prokuratury. W 2021 r. zostało złożonych 5 zawiadomień zbiorczych do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście, które były na bieżąco uzupełniane, a w 2022 r. złożono, póki co, jedno zawiadomienie zbiorcze, a kolejne jest przygotowywane do wysłania.

Jak tłumaczy serwisowi Prawo.pl Adam Taukert rzecznik prasowy Urzędu Patentowego RP w 2021 r. oraz w 2022 r. nie wykryto żadnego sprawcy, ani nie umorzono żadnego postępowania, jedno postępowanie zawieszono. Nie miało miejsca żadne postępowanie sądowe. Sprawy zgłoszone do prokuratury są w toku.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/oszusci-chca-oplat-za-rejestracje-znaku-towarowego,513290.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM