Trybunał Sprawiedliwości UE podtrzymał w środę ważność rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości dotyczącego zasady praworządności, odrzucając tym samym wnioski Węgier i Polski o jego unieważnienie.
„Praworządność stanowi fundament, na którym zbudowane są nasze traktaty. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie przestrzegały traktatów, które zostały przez nie podpisane w momencie, gdy przystępowały do Unii Europejskiej. Wartości mają znaczenie, a obywatele mają prawo wiedzieć, jak wykorzystywane są wspólne fundusze” – podkreśliła po ogłoszeniu orzeczenia szefowa PE.
Służby prasowe europarlamentu wskazały w komunikacie, że orzeczenie TSUE potwierdza stanowisko Parlamentu Europejskiego w zakresie ochrony budżetu UE przed nadużyciami rządów krajowych, które nie przestrzegają praworządności.
Rozporządzenie, które cieszyło się dużym poparciem PE, zostało przyjęte w grudniu 2020 r. W następstwie rezolucji europarlamentu w październiku 2021 r. instytucja ta skierowała do Trybunału Sprawiedliwości pozew przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia dotyczącego mechanizmu warunkowości.
W środę, podczas posiedzenia plenarnego PE, odbędzie się debata na temat orzeczenia.
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl